Atrakcje Pogórza Kaczawskiego - Szwajcaria Lwówecka

Szwajcaria Lwówecka, zwana także Lwóweckimi Skałami, to niezwykle atrakcyjny zespół skał piaskowych, znajdujących się na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Bobru.

Zdaniem miłośników turystyki pieszej, Dolny Śląsk to jeden z najatrakcyjniejszych regionów w Polsce. Każdy, kto lubi wypoczywać zwiedzając zabytki kultury i podziwiając ciekawe okazy przyrodnicze, powinien koniecznie wybrać się w rejony pogranicza Pogórza Izerskiego i Kaczawskiego. To właśnie w tym miejscu położone jest jedno z najciekawszych miast regionu - Lwówek Śląski. Obowiązkowym punktem na planie wycieczki powinna być Szwajcaria Lwówecka.

Lwówek Śląski, położony nad rzeką Bóbr, to jeden z najstarszych ośrodków w regionie dolnośląskim. Korzystne położenie (tuż przy szlaku handlowym) zapewniło miastu niezwykle dynamiczny rozwój i już w średniowieczu Lwówek stał się lokalnym centrum gospodarczym. Dziś możemy podziwiać tu liczne zabytki, jak choćby XVI - wieczny ratusz, zabytkowe kamieniczki przepiękny czy Kościół Wniebowzięcia NMP, wybudowany w XIII wieku. Nie sposób nie wspomnieć też o Szwajcarii Lwóweckiej.

Szwajcaria Lwówecka, zwana także Lwóweckimi Skałami, to niezwykle atrakcyjny zespół skał piaskowych, znajdujących się na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Bobru. Zarówno pod względem formy, jak i budowy geologicznej, są one łudząco podobne do masywów tworzących Góry Stołowe. Różnicą jest natomiast rozmiar - skały tworzące Szwajcarię Lwówecką osiągają wysokość 30 -50 m. Całe wzniesie rozciąga się na wysokości 250 m n.p.m.

Położenie

Zespół skalny położony jest w Lwówku Śląskim, nieopodal drogi wyjazdowej prowadzącej w kierunku Jeleniej Góry. Tuż przy drodze znalazło się miejsce na niewielki parking, od którego zdecydowana większość turystów rozpoczyna wycieczkę. Kierując się w stronę skał warto zatrzymać się przy tarasie widokowym, z którego można podziwiać majestat Pogórza Sudeckiego i piękno rzeki Bóbr, przeplatającej się pomiędzy wzniesieniami.

Szlaki turystyczne i ścieżki

Zwiedzanie Szwajcarii Lwóweckiej nie trzeba jednak rozpoczynać od przydrożnego parkingu. Wokół Lwówka Śląskiego utworzone zostały cztery trasy turystyczne, z których każda przecina Lwóweckie Skały. Ich łączna długość wynosi ok. 100 km, zatem każdy miłośnik turystyki pieszej będzie zachwycony perspektywą takiej wycieczki.

W samej Szwajcarii Lwóweckiej utworzona została ścieżka dydaktyczna, której celem jest ułatwienie zwiedzania tych pięknych okolic.

Ścieżkę rozpoczynają schody, a przy trasie znajduje się tablica informacyjna, zawierająca najważniejsze informacje o obiekcie. Ścieżka wiedzie tuż od skałami, a jej przejście zajmuje ok. 40 min. W kilku miejscach ustawione zostały wiaty ochronne, które stanowią doskonałe miejsce na odpoczynek lub zapewniają schronienie w przypadku nagłego "ataku" złej pogody. Nieopodal ulokowane są miejsca, w których można rozpalić ognisko.

Podążając ścieżką dydaktyczną nie dotrzemy na same skałki, można to natomiast zrobić kierując się w stronę żółtego szlaku. Prowadzi on na sam szczyt najwyższych baszt, po czym wraca w dół, ponownie łącząc się ze ścieżką dydaktyczną. Na jej końcu ulokowany został punk widokowy, z którego podziwiać można m.in. panoramę Karkonoszy.

Tagi: Pogórze Izerskie Szwajcaria Lwówecka Lwóweckie Skały Lwówek Śląski Pogórze Kaczawskie Park Krajobrazowy Dolina Bobru Pogórze Sudeckie

Data publikacji: 2015-07-17 | Liczba wyświetleń: 1839