Atrakcje turystyczne na Opolszczyźnie

Opolszczyzna to region geograficzny w południowej Polsce, artykuł prezentuje najważniejsze atrakcje turystyczne na Opolszczyźnie.

Opolska Wenecja (Kanał Młynówka) nocą
fot. By Pudelek (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Opolszczyzna to region geograficzny w południowej Polsce, bywa on też nazywany Śląskiem Opolskim. Kraina ta należy do jednych z najmłodszych w naszym państwie – powstała w latach 20 XX wieku za sprawą polskich polityków. Zdecydowana większość tego rejonu to tereny, kiedyś należące do Śląska. Opole było stolicą podzielonego Górnego Śląska od czasów średniowiecza aż do 1941 roku, jednak podczas II Wojny Światowej ustanowiono jedną stolicę i były nią Katowice. Podczas okresu między wojennego przez stronę polską używana była nazwa Śląsk Opolski, natomiast przez stronę niemiecką Wschodni Górny Śląsk. Po II Wojnie Światowej Opolszczyzna trafiła w całości w ręce polskie i Opole stało się odrębną stolicą tego regionu. Kraina ta charakteryzuje dużym zróżnicowaniem – o ile na zachodzie krajobrazy są typowo rolnicze, to im dalej na wschód tym jest więcej fabryk.

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu to dawne miejsce przebywania władców piastowskich. Budowla ta powstała w XIII wieku i do dzisiaj przetrwała trochę zmieniona z powodu zniszczeń podczas II Wojny Światowej. Od 1952 roku obiekt spełnia funkcję Muzeum Piastów Śląskich – możemy tu oglądać zbiory związane z historią Brzegu oraz jego okolic. Każdy miłośnik historii, który interesuje się Piastami oraz ich obecnością na ziemiach Opolszczyzny. W XVI wieku wyrzeźbionych zostało 26 popiersi władców państwa polskiego oraz książąt śląskich.

Opole to stolica województwa opolskiego i największe miasto tego regionu – liczy sobie około 127 tysięcy ludności. To jedna z ciekawszych miejscowości naszego kraju z uwagi na sporą liczbę zabytków w centrum miasta. Świadectwem obecności Piastów w tym mieście jest chociażby Wieża Piastowska będąca najstarszą basztą w stolicy Opolszczyzny. Szacuje się, że istnieje ona od około 1300 roku czyli wybudowana została prawdopodobnie za czasów rządzenia księcia Bolka I. Wieża jest zarazem jedyną pozostałością zamku, który tu istniał do drugiej połowy lat 20 XX wieku, kiedy to został rozebrany. Powodem był fatalny stan techniczny oraz wysokie koszty utrzymania. Wieżę można zwiedzać od środka od wtorku do niedzieli i można na nią wejść nawet w okresie świątecznym. Baszta jest odchylona delikatnie od pionu o 1,5 stopnia z powodu złego osiadania fundamentów, jednak nie jest to zauważalne gołym okiem.

Stara Synagoga jest miejscem, gdzie kiedyś modlili się wyznawcy wiary mojżeszowej, a obecnie mieści się tutaj odział TVP 3 Opole. To jeden z niewielu budynków na terenach przed wojną zajętych przez Niemców, który przetrwał Noc Kryształową niemal całkowicie niezniszczony. Po raz ostatni nabożeństwo odbyło się tu 21 czerwca 1897 roku przez polskiego Rabina. Świątynia została przeniesiona do Nowej Synagogi będącej największą i najpiękniejszą świątynią żydowską na terenie opolskiej gminy żydowskiej. 9 listopada 1938 roku odbyła się ostatnia msza, gdyż w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku władze hitlerowskie zmusiły urzędującego wówczas rabina do podpalenia synagogi. Kilka dni później odbyła się rozbiórka ruin synagogi, a w kwietniu 1939 roku nie było już żadnego śladu po świątyni.

Opole Główne to największy dworzec kolejowy na terenie województwa opolskiego i jeden z piękniejszych w Polsce ze względu na swoją architekturę. Poza tym budynek ma bardzo dobrą akustykę – prowadząc rozmowę na jednym krańcu budynku będzie ona słyszalna na drugim jego krańcu. Rynek opolski bogaty jest w kamieniczki, które zostały odnowione po zniszczeniach z II Wojny Światowej. W pierzei zachodniej przetrwała średniowieczna kamienica nazywana "Pod Lwem" oraz "Książęcą". Na pierzei południowej znajdują się kamieniczki odbudowane w stylu architektonicznym przed II Wojny Światowej. Pierzeja północna posiada kamieniczkę odrestaurowaną w stylu z przełomu wieków XIX i XX.

Drugim największym miastem Opolszczyzny jest Kędzierzyn-Koźle położony na wschodzie blisko województwa śląskiego – przemysłowego centrum polski. Miasto posiada jeden z największych portów rzecznych w naszym kraju. Poza tym zlokalizowane są tutaj dwa zakłady chemiczne będące jednymi z największych w Polsce. Miejscowość mimo, iż jest dwukrotnie mniejszym pod względem liczby ludności, to jest największym miastem województwa opolskiego pod względem powierzchni. Dzięki tak dużej powierzchni mieszkańcy miasta oraz turyści mają bardzo duże pole manewrowe do spacerów i wycieczek rowerowych. W pobliżu Kędzierzyna znajduje się Góra Świętej Anny na której szczycie znajdują się sanktuarium oraz bazylika. W sanktuarium zobaczyć możemy posążek św. Anny Samotrzeciej z XV wieku.

We wschodniej dzielnicy miasta – Sławięcicach zlokalizowany jest niemiecki obóz koncentracyjny. Z budynków, które przetrwały do dnia dzisiejszego zachowały się krematorium oraz wieże strzelnicze umiejscowione w otaczającym były obóz lesie. Poza tym znajduje się tutaj pomnik upamiętniający ofiary opisanego obozu. W niewielkim stopniu dotrwała do dnia dzisiejszego twierdza Koźle z czasów XVIII i XIX wieku. Forteca została wzniesiona przez Austriaków w 1739 roku. W tym czasie miasto zostało otoczone pierścieniem obronnych fortyfikacji. Twierdza razem z murami obronnymi miała za zadnie chronić mieszkańców miasta przed atakami, ale było to przyczyną zahamowania rozwoju miasta. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku a dokładniej w 1873 roku gdy zlikwidowano twierdzę nastąpił rozwój gospodarczy miasta.

Dzielnica Koźle-Port może się pochwalić trzema starymi basenami z zachowanymi urządzeniami przeładunkowymi, poza tym istnieje tutaj bez wątpienia jeden z największych portów rzecznych w Polsce. W Kędzierzynie znajduje się wodociągowa wieża ciśnień mająca już swoje lata i jest chętnie odwiedzana zarówno przez mieszkańców miasta, jak i turystów z wielu zakątków naszego kraju. Wspomniana już wyżej Góra Świętej Anny znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Góry Świętej Anny. Możemy tutaj zobaczyć bardzo rzadkie rodzaje roślin oraz grzybów, poza tym w okolicy Góry Świętej Anny zobaczyć możemy pozostałości w postaci lei, skał wulkanicznych czy jaskiń kresowych.

Spacerowiczów z pewnością ucieszy obecność Szlaku Powstańców Śląskich, który prowadzi przez interesujące miejscowości Opolszczyzny oraz Górnego Śląska. Projekt powstał w latach 1968-1971 aby uczcić 60 rocznicę III Powstania Śląskiego. Miasto posiada lodowisko otwierane, gdy na dworze jest już zimno. Przyciąga ono mieszkańców miasta oraz okolicznych mniejszych miejscowości, w których nie mogę skorzystać z tej formy rozrywki. W Kłodnicy – dzielnicy miasta znajduje się będący zabytkiem Kanał Kłodnicki dzięki któremu jednostki pływające mogą dotrzeć do miasta Gliwice na Śląsku. Ciekawostką wartą wspomnienia jest fakt, że to jedyny kanał ze śluzami komorowymi zachowany w Europie.

Tagi: Opole Zamek Piastów Śląskich w Brzegu Szlak Powstańców Śląskich Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny

Data publikacji: 2008-11-28 | Liczba wyświetleń: 19970