Atrakcje turystyczne Paryża

Jedną z największych i jednocześnie najbardziej znanych atrakcji Paryża jest z całą pewnością Wieża Eiffla, która została wybudowana w 1889 roku na Wystawę Światową.

Atrakcje turystyczne Paryża - Wieża Eiffla
fot. Iakov Kalinin/shutterstock.com

Jedną z największych i jednocześnie najbardziej znanych atrakcji Paryża jest z całą pewnością Wieża Eiffla, która została wybudowana w 1889 roku na Wystawę Światową. Wieża posiada trzy taras udostępnione turystom do zwiedzania: pierwszy znajduje się na wysokości 57 metrów, drugi 115, natomiast trzeci na wysokości 276 metrów. Wieża Eiffla jest bardzo często nazywana "Damą Paryża" i jest najwyższą budowlą w tym mieście.

Wieża ta jest ażurową konstrukcją wykonaną z kutego żelaza, a jej wysokość zmienia się w zależności od temperatury nawet o 18 centymetrów. Cała konstrukcja wsparta jest na czterech trapezoidalnych podstawach, z których każdy ma 25-metrowy bok. Na sam szczyt wieży prowadzi aż 1665 stopni. Warto pamiętać o tym, że Wieżę Eiffela, od momentu jej powstania, odwiedziło już ponad dwieście milionów osób.

Kolejną atrakcją Paryża jest wspaniała, gotycka Katedra Notre-Dame, która stała się znana między innymi dzięki powieści francuskiego pisarza Viktora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame". Katedra ta znajduje się na wyspie Ile de la Cite, a jej budowa trwała prawie 170 lat. Lewy portal środkowej fasady poświęcony jest Matce Boskiej i pochodzi z około 1210 roku.

Następnym chętnie odwiedzanym przez turystów jest Łuk Triumfalny, który stoi na placu Charles`a de Gaulle`a w ósmej dzielnicy miasta. Łuk jest ważnym elementem paryskiej architektury; stanowi zakończenie perspektywy Pól Elizejskich. Warto pamiętać o tym, że na łuku znajdują się cztery reliefy: Marsylianka, Triumf Napoleona, Obrona Francji przed koalicją 1814 oraz Pokój. Po Łukiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, którego Promień Pamięci jest symbolicznie zapalany każdego wieczora.

Na szczycie wzgórza Montmartre w Paryżu znajduje się wspaniała Bazylika Sacre-Coeur, której budowę rozpoczęto w roku 1876. Kopuły tej bazyliki mają wysokość 79 metrów, a północna wieża aż 83 metry. W wieży tej znajduje się najcięższy dzwon w Paryżu "Savoyarde", który waży aż 19 ton, a samo jego serce 500 kg. Ze szczytu kopuły rozciąga się wspaniały widok na panoramę Paryża oraz tereny oddalone o 30 km.

Na lewym brzegu Sekwany znajduje się wybudowany z inicjatywy Ludwika XIV wielki kompleks budynków Les Invalides. Praktycznie od początku istnienia służył on jako szpital oraz pensjonat dla wojennych inwalidów. Warto pamiętać o tym, że składają się na niego: Hotel des Invalides, Musee de l`Orde de la Liberation, Musee de l`Armie, Kościół Inwalidów oraz Musee des Plans-Reliefs. Miłośnicy opery z całą pewnością powinny zobaczyć wspaniały gmach Opery Garnier, który mieści w sobie aż 2200 osób. To właśnie w tej operze rozgrywa się akcja powieści "Upiór w operze". Sufit opery zdobią wspaniałe freski Chagalla.

Będąc w Paryżu trzeba obowiązkowo zwiedzić Luwr, który jest jednym z największych muzeów sztuki na świecie. Do najcenniejszych eksponatów należy z całą pewnością stela z kodeksem Hammurabiego, Wenus Wenus Milo, fragmenty Partenonu oraz wspaniałe obrazy, takie jak "Mona Lisa" oraz "Jan Chrzciciel" Leonarda da Vinci, "Piękna ogrodniczka" Santiago. Warto zobaczyć także rzeźbę Antonio Casanovy "Amor i Psyche". W wolnej chwili warto wybrać się także na wycieczkę do nowoczesnej dzielnicy La Defense, która jest głównym centrum biznesu we Francji. Na zachodnim krańcu tej dzielnicy znajduje się La Grande Arche de La Defense, który został wybudowany w 1989 roku. Ten wspaniały Łuk stał się symbolem dzielnicy, znajdują się w nim galerie, biura, instytucje państwowe, a także tarasy widokowe, z których rozciągają się wspaniałe widoki.

Place de la Concorde, czyli Plac Zgody warto zobaczyć chociażby, dlatego że w 1793 roku ścięto tutaj Ludwika XVI za pomocą gilotyny ustawionej przy wejściu do Ogrodów Tuilerii.

Tagi: Francja Paryż Luwr Wieża Eiffla Katedra Notre-Dame Łuk Triumfalny Bazylika Sacre-Coeur La Defense

Data publikacji: 2009-07-19 | Liczba wyświetleń: 14617