Atrakcje turystyczne Podlasia

Główną atrakcją turystyczną Podlasia jest bez wątpienia Białowieski Park Narodowy będącym najstarszym parkiem narodowym na obszarze naszego kraju.

Podlasie
fot. Aleksander Bolbot/shutterstock.com

Główną atrakcją turystyczną Podlasia jest bez wątpienia Białowieski Park Narodowy będącym najstarszym parkiem narodowym na obszarze naszego kraju. Znajdują się tutaj jedyne w Europie pozostałości naturalnej puszczy europejskiej. Różnicę między zwykłym lasem a tym w puszczy dostrzeżemy bez problemu - ściółka leśna jest dużo bogatsza od tej, która występuje w normalnym lesie. Zwierzę, z którym kojarzy się park to bez wątpienia żubr, którego populacja ocalała tylko w tym miejscu, obecnie trwa rozmnażanie tego gatunku.

Dąb Jagiełły to najsłynniejsze drzewo parku. Swoją popularność zawdzięcza temu, iż prawdopodobnie przesiadywał pod nim Władysław Jagiełło. Ciekawostką jest też fakt, że w pobliżu dębu niegdyś porozrzucane zostały żołędzie i wyrosło tylko jedno drzewo - właśnie Dąb Jagiełły.

Za Stolicę Podlasia uważa się Białystok będący największym miastem tego regionu. Zlokalizowanych jest tutaj bardzo wiele instytucji z uwagi na to, że miasto posiada również status stolicy województwa podlaskiego. Miasto pochwalić się może sporą liczbą terenów zielonych - stanowią one ponad 30% powierzchni miasta, więc świeżego powietrza tutaj nie brakuje. Niektórzy mogą zorientować się, że mieszkańcy Białegostoku i jego okolic mają trochę inną mowę niż większość Polaków. Gwara białostocka to mieszanka językowa 3 kultur: polskiej, białoruskiej i litewskiej. W obszarze miasta zlokalizowane są dwa rezerwaty przyrody będące pozostałością pierwotnej Puszczy Knyszyńskiej. Puszcza mimo iż nie posiada już niemal nic ze swojego dawnego wyglądu, to warto się do niej wybrać chociażby z uwagi na piękne krajobrazy dorzecza Supraśli. Poza tym jest to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie spotkamy żubra.

Drohiczyn to niewielkie miasteczko na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej. Pochwalić się może grodziskiem na Górze Zamkowej, które kiedyś broniło mieszkańców tych okolic. Hajnówka jest jedną z niewielu miejscowości w naszym kraju z dwoma językami urzędowymi. Tymi językami tutaj są polski oraz białoruski z powodu składu narodowościowego miasta (26% stanowią Białorusini). W maju rokrocznie odbywa się Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej". Cerkiew św. Trójcy jest bardzo ciekawym obiektem z uwagi na charakterystyczne, nietypowe kopuły świątyni. Przy ulicy Zina na Skwerze Dymitra Wasilewskiego podziwiać możemy wspaniały pomnik żubra.

Tagi: atrakcje turystyczne Podlasie Białowieski Park Narodowy żubr Dąb Jagiełły Białystok Drohiczyn Hajnówka

Data publikacji: 2008-11-05 | Liczba wyświetleń: 10074