Atrakcje turystyczne w Borach Tucholskich

Bory Tucholskie należą do jednych z największych kompleksów leśnych w Polsce.

Bory Tucholskie należą do jednych z największych kompleksów leśnych w Polsce. Całkowita powierzchnia wynosi około 120 tysięcy hektarów co naprawdę robi wrażenie na niejednym turyście. W północno-wschodniej części znajduje się Park Narodowy Bory Tucholskie istniejący od 1996 roku. Spotkać tu możemy takie zwierzęta jak dziki czy niedźwiedzie. Szata roślinna jest bardzo bogata, a wymienienie wszystkich gatunków zajęło naprawdę sporo czasu. Wyjątkową rośliną, na którą warto zwrócić uwagę jest zimoziół północny będący reliktem roślinnym.

W niedalekiej odległości od parku znajduje się akwedukt w Fojutowie będący najdłuższym w naszym kraju tego typu obiektem. Polecamy wybrać się nad Jezioro Charzykowskie prezentujące się bardzo pięknie ze względu na otaczające je lasy. Na terenie parku znajduje się około 17 interesujących rezerwatów przyrody. Polecamy odwiedzić rezerwat przyrody Bagno Grzybna gdzie zobaczymy stanowisko żurawia popielatego będącego rzadkością w naszym kraju. Niestety brak parkingu w pobliżu wejścia do rezerwatu sprawia, że turyści muszą się trochę przespacerować, by dotrzeć do rezerwatu. Dzięki torfowiskowemu charakterowi tego miejsca gniazdują tu ptaki, które zazwyczaj nie występują na obszarach innych niż bagienne. Godnym odwiedzenia miejscem są kamienne kręgi położone we wsi Odry. To miejsce pozwoli nam chociaż trochę poczuć się jak w okolicach Stonehenge.

Główną atrakcją Borów Tucholskich są oczywiście lasy, jednakże spora liczba jezior otoczonych lasami wprawi w zachwyt. Największe jest Jezioro Wdzydze, które zaskoczy swoją wielkością. Mimo, że Wdzydze jest największym jeziorem, to największym zbiornikiem wodnym jest Zbiornik Koronowski. Zbiornik ten jest przeznaczony w głównej mierze dla turystów. Będziemy mogli popływać tutaj jachtami czy kajakami lub spędzić wolny czas opalając się na plaży. W pobliżu zlokalizowana jest miejscowość Samociążek, gdzie zobaczyć możemy jedną z niewielu w Polsce hydroelektrowni. Polecamy wybrać się nad rzekę Kamionkę, po której możemy popływać kajakiem prawie na całej długości. Całkowita długość rzeki to 71 km, więc jest trochę kilometrów do przepłynięcia kajakiem. Niegdyś na obszarze Borów Tucholskich występowały tury, jednak zostały one wybite przez myśliwych. Tucholski Park Krajobrazowy powstał w 1985 roku. Ma on na celu chronić te piękne krajobrazowo tereny. Całkowita powierzchnia parku to 36 983 hektarów, więc jest co do zwiedzania. W Borach Tucholskich znajduje się około 900 jezior, ale zdecydowana większość z nich jest o niewielkiej powierzchni. Mniej więcej 40 jezior zajmuje powierzchnię większą niż 1 km2.

Data publikacji: 2009-01-27 | Liczba wyświetleń: 10103