Atrakcje turystyczne w Tatrach

Tatry to najwyższe pasmo górskie w naszym kraju oraz jedno z największych w Karpatach.

Atrakcje turystyczne w Tatrach
fot. Archiwum portalu Noclegownia.pl

Tatry to najwyższe pasmo górskie w naszym kraju oraz jedno z największych w Karpatach. Najwyższym szczytem po polskiej stronie są Rysy mające 2499 metrów nad poziomem morza. Ale to znajdujący się po słowackiej stronie Gerlach jest najwyższą górą Tatr. W Polsce najchętniej odwiedzany jest Kasprowy Wierch o wysokości 1987 metrów nad poziomem morza. Dzieje się to za sprawą łatwiejszej możliwości zdobycia grzbietu głównie z powody znajdującej się tutaj kolejki linowej, która zawiezie nas na samą górę. Liczne szlaki turystyczne sprawiają, że naprawdę jest tutaj gdzie wędrować.

Zakopane to największe miasto w Tatrach i zarazem najbardziej oblegana przez turystów miejscowość tychże gór. Szczególnie zatłoczone bywają niemal o każdej porze roku Krupówki, będące najsłynniejszą ulicą miasta. To tutaj zaczyna swój bieg kolejka linowo-terenowa na Gubałówkę, z której będziemy z stanie podziwiać wspaniałe widoki na Zakopane oraz okoliczne góry. Warte odwiedzenia jest Muzeum Tatrzańskie im. dr. Tytusa Chałubińskiego będące pozycją obowiązkową każdego miłośnika stylu zakopiańskiego. Możemy tutaj podziwiać wiele skał i minerałów a także stare meble. Zobaczymy też, jak ubierali się kiedyś mieszkańcy Zakopanego oraz jego okolic. Wielka Krokiew bardzo popularna skocznia - tutaj co roku odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich przyciągające wielu kibiców z całego kraju.

Ciekawą atrakcją jest Morskie Oko będące największym jeziorem w Tatrach i najczęściej odwiedzane przez zwiedzających. Znajduje się ono na wysokości 1395 metrów nad poziomem morza, ma powierzchnię około 35 hektarów, długość mniej więcej 862 metry, szerokość 566 metrów, natomiast głębokość w przybliżeniu 50 metrów. Turyści dojść tutaj mogą korzystając z wielu malowniczych szlaków turystycznych umiejscowionych w tej okolicy. Jezioro położone jest w bardzo pięknej Dolinie Rybiego Potoku. Legenda głosi, że jezioro ma podziemne połączenie z morzem Adriatyckim. Zadni Mnichowy Stawek to najwyżej położone jezioro w Tatrach - znajduje się na wysokości 2070 metrów nad poziomem morza. Ciekawostką jest, że jeziorko przez aż 10 miesięcy jest zamarznięte i czasami ciężko jest trafić na okres, w którym jest ono w stanie ciekłym.

Jaskinia Bielska jest najczęściej odwiedzaną grotą w Tatrach. Zlokalizowana jest w całości po stronie Słowackiej jednak to absolutnie nie przeszkadza turystom z Polski. Jaskinia pochwalić się może długością rzędu 1752 metry. Ciekawostką jest, że w jaskinia jest zamieszkana - można tutaj zauważyć śpiące w ciągu dnia nietoperze. W połowie lat 30 XX wieku zamknięta została dolna część jaskini, aby była ona wypełniona cały czas lodem. Jednak przez to w górnych partiach jaskini pojawił się proces wietrzenia mrozowego. Jaskinia Wielka Śnieżna to najdłuższa jaskinia Polski. Jej długość wynosi około 23 tysięcy metrów, natomiast głębokość 808 metrów i jest to również najgłębsza jaskinia w Polsce. Długość jaskini jest stale zwiększana z powodu prowadzonych tutaj prac odkrywczych. Ale po części grota ma taką długość dzięki przyłączeniu do niej innych pieczar.

Tatrzański Park Narodowy otwarty został 1 stycznia 1955 roku, jednak pomysł stworzenia go pojawił się w 1954 roku z inicjatywy ówczesnej Rady Ministrów. Rocznie park ten odwiedzany jest przez prawie 2,5 miliona turystów z kraju i zagranicy. Tatry mimo iż nie mają wysokości zbliżonej do Alp, to występuje tutaj roślinność alpejska. Dzięki temu pod ochroną znalazła się taka roślina jak bardzo rzadka Szarotka Alpejska. Można tutaj spotkać bardzo interesujące zwierzęta - świstaki alpejskie czy kozice tatrzańskie. W obrębie parku znajduje się Dolina Pięciu Stawów, w której znajduje się schronisko będące bardzo popularną bazą wypadową wielu turystów. Sama dolina to bardzo urokliwe miejsce i jak sama nazwa wskazuje otoczone jest przez pięć stawów. Jest to szczególnie dobre miejsce do fotografowania, gdyż widoki tutaj naprawdę zapierają dech w piersiach. Tereny te przed II Wojną Światową były miejscem wypasu owiec, czy krów. Ostatnie pastwiska zniknęły w latach 60, kiedy to TPN stał się właścicielem całej doliny. Schronisko Pięciostawiańskie zlokalizowane jest na wysokości 1671 metrów nad poziomem morza i uznawane jest za najwyżej położone schronisko w Polsce.

Data publikacji: 2008-12-16 | Liczba wyświetleń: 14320