Australia – co warto zobaczyć? Czyli o najpiękniejszych miejscach w Australii

Australia to jedno z najwspanialszych turystycznie krajów świata.

Australia – co warto zobaczyć? Czyli o najpiękniejszych miejscach w Australii
fot.

Australia to jedno z najwspanialszych turystycznie krajów świata. Dzika przyroda, mistyczna atmosfera oraz pradawne wierzenia i przygodowe nastawienie do życia, to jedne z głównych cech tego kraju. Pobyt na Antypodach zachwyci każdego, kto chce zobaczyć kangury, kontrast pomarańczowych pustyń z lasami deszczowymi i rafami koralowymi. Co warto odwiedzić w Australii? Dlaczego warto tam wyjechać?

Historia Australii

Historia Australii jest silnie związana z historią Aborygenów, którzy zamieszkują kontynent od dziesiątek tysięcy lat. Europejczycy skolonizowali go stosunkowo niedawno, wyrządzając przy tym wiele krzywd rdzennym mieszkańcom Australii. Przed podróżą do tego kraju, a w szczególności na australijski Outback, koniecznie należy poznać historię Aborygenów. Zupełnie inaczej odbiera się wtedy pobyt na tej ziemi.

Aborygeni przybyli do Australii najprawdopodobniej z południowo-wschodniej Azji. Szacuje się, że miało to miejsce około 50 tysięcy lat temu. W czasach podróży Jamesa Cooka w 1770 roku, kontynent zamieszkiwany był przez 500 aborygeńskich plemion. Posługiwali się oni różnymi językami. Trudnili się głównie łowiectwem, zbieractwem i rybołówstwem. Wykształcili przy tym w sobie ogromny szacunek do natury oraz własne wierzenia i kulturę, której nieodłącznym elementem były naskalne rysunki.

Współczesna Australia jest krajem wielokulturowym, zamożnym i z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społeczno-gospodarczego. Ekonomicznie siłę państwa buduje przede wszystkim sektor usługowy oraz przemysł wydobywczy i rolnictwo. Bardzo ważną rolę odgrywa także turystyka.

Jaki klimat panuje w Australii?

Klimat w Australii może wielu osobom sprawić niespodziankę. Z powodu położenia na półkuli południowej, pory roku przebiegają odwrotnie do polskich. Dlatego też turyści bardzo często odwiedzają ten kraj w okresie europejskiej zimy. Biorąc jednak pod uwagę bardzo wysokie temperatury, najlepiej wyjechać do Australii w okresie wrzesień - październik lub marzec - kwiecień. Australia położona jest w obrębie aż trzech stref klimatycznych - podrównikowej, równikowej i podzwrotnikowej, co przekłada się na różną temperaturę i aurę w poszczególnych jej regionach.

Park Narodowy Purnululu i inne rezerwaty przyrody

Australia słynie z parków narodowych. Jednym z najbardziej znanych jest Purnululu. Jest to grupa formacji skalnych, które przypominają ogromne ule, a od 2003 roku znajdują się one na liście światowego dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego UNESCO. Innym znanym parkiem jest Kalbarri, który zaliczany jest do najpiękniejszych miejsc na kontynencie. Kalbarri dzieli się na Costa Cliff oraz liczne kaniony, urwiska i wąwozy wyrzeźbione przez rzekę Murchinson.

Na terenie Parku Narodowego Nambung znajduje się The Pinnacles Dessert piaszczysta pustynia z wystającymi pionowo piaskowymi skałami, które tworzą księżycowy krajobraz. Natomiast północne końce Australii kryją niesamowity Kanion Królewski, którego ściany osiągają wysokość nawet 100 metrów. Będąc w Australii warto odwiedzić jeszcze Park Narodowy Kakadu.

Bajeczne rafy koralowe

Wielka Rafa Koralowa znajduje się na północno-wschodnim wybrzeżu i jest świetnym przykładem największej na ziemi jednolitej formacji stworzonej przez organizmy żywe. Składa się ona z ponad 2900 pojedynczych raf, 900 wysp i zajmuje powierzchnię 344 000 km2. Ciekawostką jest to, że widać ją z kosmosu. Z kolei Rafa Ningaloo znajduje się na zachodnim wybrzeżu w pobliżu Perth. Dzięki łatwemu dostępowi umożliwia nam obserwację dzikiej fauny – wystarczy zejść z plaży do wody, zanurzyć się w niej z maską i rurką, a oszałamiający podwodny świat będzie w zasięgu oczu. Niedaleko Rafy Ningaloo zaobserwować można stada wielorybów, delfinów, płaszczek i rekinów.

Co jeszcze warto zobaczyć w Australii?

Wybierając się do Australii warto odwiedzić Uluru znane jako Ayers Rock. Jest to święte miejsce Aborygenów i największy monolit na świecie. Miasta Torquay i Warrnambool w stanie Wiktoria łączy malownicza trasa Great Ocean Road, która została wybudowana po pierwszej wojnie światowej. Można z niej podziwiać grupę monolitów nazywaną 12 Apostołami.

Około 100 kilometrów od Sydney znajdują się Góry Błękitne, które swoją nazwę zawdzięczają delikatnej mgle, tworzonej przez olejki eteryczne wydzielane przez eukaliptusy. Jedną z charakterystycznych formacji w Górach Błękitnych są Trzy Siostry – góry Meehni, Wimlah i Gunnedo. Wartym odwiedzenia punktem na mapie Australii jest jeszcze Tasmania, która słynie z diabłów tasmańskich, które tylko tam występują na wolności. Więcej na temat wycieczki do Australii można dowiedzieć się na https://dreamgo.pl/gdzie/australia

Tagi: Australia

Data publikacji: 2022-11-19 | Liczba wyświetleń: 693