Austria - górzysty kraj w środku Europy

Austria to przede wszystkim Alpy, a także wiele wspaniałych zabytków.

Austria - górzysty kraj w środku Europy
fot. pixabay.com

Austria to państwo położone w Europie Środkowej, graniczy od zachodu z Niemcami, Liechtensteinem i Szwajcarią, od północy z Czechami, od wschodu ze Słowacją i Węgrami natomiast od południa ze Słowenią i z Włochami. Klimat tego kraju jest bardzo różny i zależny od regionu – gdyż o ile okolice Wiednia to przedłużenie Niziny Węgierskiej i latem temperatury maksymalne wahają się tam w okolicach 25 stopni latem, natomiast zimą temperatury w okolicach stolicy oscylują na poziomie około 2 stopni.

Innsbruck który jest stolicą Tyrolu nie jest aż tak dużo zimniejszym miastem od Wiednia mimo iż jest zdecydowanie w górach. Temperatury maksymalne również sięgają tutaj latem 25 stopni, natomiast zimy są surowsze i średnia maksymalna wynosi tutaj tylko 1 stopień. Duża różnica panuje wśród najniższych temperatur – tutaj Innsbruck okazuje się dużo zimniejszym miastem. Wróćmy jednak do Wiednia który jest stolicą i największym miastem kraju w którym mieszka ponad 1,5 mln ludzi co jest imponujące jak na tak mały kraj. Jest to głównie spowodowane nizinnym terenem nad którym zbudowano miasto. Innere Stadt to centrum miasta w którym znajdziemy wiele zabytków np. Albertina która jest jedną z największych galerii na świecie mieszczą się tutaj dzieła takich artystów jak: Picasso, Michał Anioł, Rubens, Leonardo da Vinci czy Bruegel. Katedra św Szczepana jest wartą odwiedzenia świątynią która jest jedną z najstarszych w Austrii. We wnętrzu znajdziemy wiele reliktów, dzieł sztuki. Pod koniec XVII wieku w wyniku nieudanego oblężenia Wiednia przez Turków musieli oni się wycofać i pozostawili dużo dóbr w tym kawę i dzięki temu po dziś dzień możemy tutaj znaleźć wiele kawiarni. Wiedeń to centrum muzyczne Europy – to tutaj grali Mozart i Beethoven.

Graz jest drugim pod względem ludności, jednakże jest znacznie mniejsze niż stolica. Będąc tutaj warto odwiedzić pozostałości zamku Schlossberg w którym zachowane zostały dwie wieże, również bardzo ciekawą budowlą jest ratusz który powstał w okresie renesansu oraz liczne barokowe kościoły. Karl-Franzens-Universität Graz to drugi co do wielkości uniwersytet kraju uczy się tutaj w lecie ponad 20 tyś studentów nie tylko z Austrii.

Linz kolejne ważne miasto które w przeciwieństwie do Grazu jest położone nie na południu, tylko na północy. Miasto leży dosyć blisko granicy Czeskiej i jest ważnym węzłem komunikacyjnym tej części kraju. Port nad Dunajem jest bardzo ruchliwy gdyż przypływa tutaj wiele jednostek.

Salzburg w Alpach w pobliżu granicy z Niemcami. Café Tomaselli jest najstarszą kawiarnią w tej części Europy i przyciąga tutaj zarówno mieszkańców miasta jak i turystów chcących odpocząć przy stoliku.

Tagi: Alpy Wiedeń Austria Innsbruck Tyrol Graz Linz Salzburg

Data publikacji: 2008-06-13 | Liczba wyświetleń: 4366