Bieszczadzkie Połoniny wizytówką Bieszczadów

Połoniny w Bieszczadach stanowią najbardziej charakterystyczny element krajobrazu Bieszczadów.

Bieszczadzkie połoniny
fot. Archiwum portalu Noclegownia.pl

Połoniny to górskie łąki, w Bieszczadach stanowią one najbardziej charakterystyczny element krajobrazu. Piękna bieszczadzkich połonin nie doceni ten - kto nigdy po nich nie wędrował. Połoniny porastają najwyższe partie Bieszczad (choć najwyższym szczytem jest Tarnica - 1346 m). Całe szczyty gór to olbrzymie przestrzenie pozbawione całkowicie drzew, porośnięte wyłącznie przez łąki. Tworzy to wyjątkowy krajobraz, jakiego nie zobaczymy nigdzie indziej. Przy dobrej widoczności wędrując po bieszczadzkich połoninach mamy możliwość podziwiania naprawdę fantastycznych widoków. Krajobraz połonin zmienia się w zależności od pory roku. Wiosną i latem możemy podziwiać różne odcienie zieleni, tak duże obszary zieleni połączone z grupami skalnymi oraz górskimi szczytami tworzą wspaniały efekt. Jesienią natomiast połoniny kuszą nas większą gamą kolorów, od granatowofioletowych kwiatów gorczyki trojeściowej po żółte oraz brązowawe trawy. Efekty kolorystyczne z jakimi mamy do czynienia na przełomie września i października koniecznie trzeba zobaczyć. Dwie najsłynniejsze połoniny to Połonina Caryńska oraz Połonina Wetlińska, stanowią one obok najwyższego szczytu polskiej części Bieszczad - Tarnicy najczęstszy cel wypraw turystów.

Połonina Caryńska

Na Połoninę Caryńską (1250 m) najlepiej wybrać się z Ustrzyk Górnych. Czerwony szlak przebiega z centrum tej miejscowości obok kempingu PTTK. Po około półtorej godzinie dość stromego podejścia znajdziemy się już na połoninie i będziemy mogli podziwiać krajobrazy wędrując jej grzbietem.

Połonina Wetlińska

Idealnym miejscem do rozpoczęcia wycieczki na drugą z bieszczadzkich połonin jest Przełęcz Wyżna (872 m), można tam dojechać samochodem i zostawić go na strzeżonym parkingu. Idąc żółtym szlakiem po około godzinie powinniśmy trafić do schroniska PTTK "Chatka Puchatka", a dalej czerwony szlak to już spacer Połoniną Wetlińską.

Bieszczady choć nie tak popularne jak Tatry mają swój niepowtarzalny urok. Warto tam choć raz pojechać, aby zobaczyć piękne bieszczadzkie połoniny.

Tagi: Bieszczady Połonina Wetlińska Połonina Caryńska Tarnica połoniny Przełęcz Wyżna Chatka Puchatka

Data publikacji: 2007-10-13 | Liczba wyświetleń: 28183