Bliska znajomość z Górami Stołowymi

Góry Stołowe są jednym z nielicznych gór płytowych w całej Europie.

Góry Stołowe
fot. Katarzyna Mazurowska/shutterstock.com

W paśmie górskim Sudetów Środkowych, na ich styku z Sudetami Wschodnimi, przed trzydziestoma milionami lat wypiętrzył się jeden z najciekawszych masywów górskich. Góry Stołowe są jednym z nielicznych gór płytowych w całej Europie. Góry składają się z płyt, utworzonych z górnokredowych piaskowców ciosowych ułożonych poziomo. Stąd właśnie pochodzi ich charakterystyczna nazwa, są one bowiem płaskie jak stół. W 1993 roku z polskiej części Gór Stołowych utworzono Park Narodowy Gór Stołowych. Jest to miejsce znakomite dla turystów lubiących piesze lub rowerowe wycieczki. Góry Stołowe to miejsce, w którym każdy znajdzie atrakcje do ciekawego spędzenia wolnego czasu.

Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki. Jest to szczyt mierzący sobie 919 metrów n.p.m. Z daleka miejsce to widoczne jest jako płaskowyż z wyróżniającym się najwyżej położonym punktem, czyli dwunastometrową skałą nazwaną Fotel Pradziada. Po polskiej stronie Gór Stołowych znajdują się również inne szczyty, których zdobycie wywoła niewątpliwą satysfakcję. Należ do nich: Skalniak, mierzący 915 metrów n.p.m., Szczeliniec Mały, o wysokości 896 metrów n.p.m. oraz Narożnik, mierzący 851 metrów n.p.m. Również czeska strona Gór Stołowych bogata jest w szczyty górskie, jednak o mniejszych wysokościach.

Góry Stołowe pełne są mniejszych atrakcji turystycznych, przy których można odpocząć podczas górskich wędrówek. Należy do nich między innymi Rezerwat Błędne Skały, Kamień Popielny, Białe Ściany, Wielkie Torfowisko Batorowskie, czy Radkowskie Skały.

W okolicach Gór Stołowych warto zatrzymać się jeszcze w kilku interesujących miejscach, by je zwiedzić. Pierwszym z nich jest Kaplica Czaszek w miejscowości Czermna koło Kudowy-Zdroju. W Pstrążnej natomiast mieści się skansen budownictwa sudeckiego. W pobliżu Karłowa na górze Ptak znajduje się natomiast tzw. Fort Karola. Ciekawą miejscowością, wartą głębszego zapoznania się, jest Dusznik-Zdrój. Na turystów czekają tam dwie wysokiej wagi atrakcje turystyczne. Pierwszą z nich jest Dworek Chopina, drugą natomiast niezmiernie interesujące Muzeum Papiernictwa zorganizowane w zabytkowej siedzibie dawnej papierni. Innymi atrakcjami są również miejsca sakralne, takie jak Wambierzyce zwane "Śląską Jerozolimą" oraz drewniane dzwonnice dawniej sygnalizacyjne w kilku miejscowościach: Dańczowie, Jarzykowicach Wielkich i Kudowie.

Tagi: Sudety Góry Stołowe Błędne Skały Szczeliniec Wielki Dusznik-Zdrój

Data publikacji: 2009-01-15 | Liczba wyświetleń: 4242