Częstochowa

Największą atrakcją Częstochowy jest Jasna Góra, w której znajduje się słynny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

Częstochowa to miasto w południowej części kraju na Śląsku jest drugim po Katowicach największym miastem województwa Śląskiego. Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie to miejsce, które warto odwiedzić mimo iż pochodzi z początku XX wieku to jest to świątynia bardzo ciekawa architektonicznie. Cerkiew Częstochowskiej Ikony Matki Bożej jest bardzo nowoczesną budowlą budowaną w latach 1998 – 2004 ale mimo że budynek jest nowy to jest bogato wystrojony i z pomysłem. Muzeum Historii Kolei w Częstochowie ten budynek z pewnością ucieszy wszystkich miłośników kolei gdyż znajdą tam wiele rzeczy które niegdyś były użytkowane przez kolej np: lampy, szyny, mundury, dokumenty, mapy, fotografie i wiele innych. Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie to miejsce w którym możemy zobaczyć z bliska jak wyglądała kiedyś produkcja zapałek. Poza częścią w której można obejrzeć dawny proces produkcji zapałek w budynku tym mieści się fabryka produkująca obecnie zapałki. Szlak Orlich Gniazd jest bardzo długim szlakiem i wędrując tym szlakiem z pewnością nikt nie będzie narzekał na nudę gdyż po drodze można podziwiać liczne pozostałości dawnych twierdz.

Jednak największą atrakcją miasta jest Jasna Góra w której znajduje się słynny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej schowany i odsłaniany na specjalne uroczystości jest to obraz przedstawiający sylwetkę Matki Boskiej Częstochowskiej razem z dzieciątkiem, całość otoczona złotą ramką. O świętości tego miejsca świadczą dwie rzeczy: pierwsza z racji iż obraz był przewożony do Opola gdzie miał zostać umieszczony lecz konie zatrzymały się w Częstochowie i nie chciały już dalej iść, drugi przypadek to obrona Jasnej Góry podczas oblężenia jej przez Szwedów podczas potopu - mimo iż wroga armia była liczebniejsza i lepiej uzbrojona to nie udało się im zdobyć klasztoru i był to punkt zwrotny wojny polsko - szwedzkiej.

Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego który znajduje się na placu Przyklasztornym robi wrażenie swoją wielkością, ułożony jest w pozycji klęczącej w stronę klasztoru. Pomnik ojca Kordeckiego to kolejny pomnik który znajduje się w centralnej części bastionu Potockich, monument jest zrobiony ze spiżu a został wykonany według projektu Henryka Stattlera. Pomnik Jana Pawła II został odsłonięty 26 sierpnia 1999 roku, nasz rodak ma wyciągniętą prawą rękę co stanowi gest pozdrawiający wiernych, natomiast w lewej ręce trzyma piuskę. Wieża jasnogórska która ma około 106 m i jej wysokości sprawia że jest widoczna z wielu kilometrów i jest symbolem Częstochowy. Bazylika zachwyca swoim wspaniałym pozłacanym wnętrzem, znajduje się tutaj bardzo wiele relikwii. Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej to miejsce gdzie znajduje się słynny obraz wspomnianej już Matki Boskiej Częstochowskiej która poza bazyliką jest kolejnym bardzo wspaniałym miejscem. Dzisiaj Jasna Góra przyciąga ogromną liczbę turystów z Polski jak i innych części świata.

Tagi: Szlak Orlich Gniazd Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie Cerkiew Częstochowskiej Ikony Matki Bożej Muzeum Historii Kolei w Częstochowie Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie Jasna Góra

Data publikacji: 2008-06-28 | Liczba wyświetleń: 3724