Dolina Kościeliska, jaskinie w Tatrach

Pierwszą jaskinią, jaką warto odwiedzić jest Jaskinia Mroźna, do której wiedzie nas czarny szlak zwany potocznie nad Reglami.

Dolina Kościeliska, jaskinie w Tatrach
fot. Archiwum portalu Noclegownia.pl

Jedną z najpiękniejszych tatrzańskich dolin jest Dolina Kościeliska. Na Hali Ornat znajduje się schronisko, z którego warto rozpocząć wycieczkę po najciekawszych jaskiniach tej niezwykłej okolicy.

Pierwszą jaskinią, jaką warto odwiedzić jest Jaskinia Mroźna, do której wiedzie nas czarny szlak zwany potocznie nad Reglami. Jest to jedyna w Polsce jaskinia oświetlona sztucznym światłem, przed którą pobiera się opłatę za wejście. Zanim wejdziemy do jej wnętrza, uzyskuje się krótką lekcję na temat geologii i geografii. Długa na 480 metrów jaskinia wita nas piwnicznym przedsionkiem po czym przeistacza się w dość szeroki trakt, przy którym widać kilka widowiskowych skałek. Po około 200 metrach prosta wędrówka staje się bardziej wysiłkową. Niekiedy trzeba się pochylić bądź przychylić aby przejść jaskinie do końca. Po tym dość trudnym odcinku pojawia się następna ciekawostka. Ściany wnętrza jaskini stają się skośne do podłoża, co powoduje że idąc jesteśmy pochyleni w lewą stronę. W dalszej części jaskini droga staje się łatwiejsza i widać sześć bardzo ciekawych skałek Po tym odcinku trakt jest prosty i dochodzi się nim do wyjścia. Wychodząc z Jaskini Mroźnej po lewej stronie zobaczymy jamę, do której nie ma wejścia, a przed sobą drewnianym traktem dojdziemy do Doliny Kościeliska.

Następną niezwykle ciekawą jamą tatrzańskiej doliny jest Jaskinia Mylna - największa udostępniona do samodzielnego zwiedzania jaskinia. Prowadzi do niej czerwony szlak przechodzący koło pięknych, niebieskich źródeł, bijących w dwóch strumieniach z wnętrza skały. Po około 30 minutach docieramy do wejścia. Do Mylnej prowadza kamieniste schody zabezpieczone łańcuchami. Wejście do Jaskini wydrążone jest w wapiennej skale. Długość korytarzy wynosi 1300 metrów. Trasa nie należy do najłatwiejszych. Wymaga wprawy i poświecenia. Na niektórych odcinkach potrzeba ją przejść nawet w pozycji "na czworaka" Dzięki swojej budowie dokładnie ukazuje geologiczną strukturę jaskiń tatrzańskich. Dla odważniejszych stanieje możliwość zboczenia z wyznaczonego szlaku i próba zwiedzenia bocznych korytarzy jaskini Mylnej. Pamiętajmy jednak o niezwykłej ostrożności i odpowiednim przygotowaniu. Niezbędne jest dobre obuwie, ciepłe ubranie i silne źródło świtała. Jaskinie można zwiedzać cały rok, a w zimie uatrakcyjniona jest dodatkowo ciekawymi formami lodowymi.

Tuż nad Jaskinią Mylną znajduje się wyjątkowo ciekawa Jaskinia Raptawicka. Udostępniona dla zwiedzających. Schodzi się do niej po drabinie, przez otwór o średnicy 3 metrów na głębokość około 4 metrów. Po wejściu znajdujemy się w Sali o wysokości 10 metrów, na prawo widać wejście do bocznego ślepo zakończonego korytarza. Głównym ciągiem przedostać się można do kolejnej Sali, z której biegną w lewo dwa łączące się korytarze. Na wprost, poprzez ciasny przełaz, możemy przedostać się do końcowego korytarza z kapliczką na ostatnim odcinku trasy.

Po wyjściu z kompleksu jaskiń, szlakiem czarnym wracamy do Doliny Kościeliskiej, skąd czerwonym, możemy dostać się do Jaskini Obłazkowej. Wejściem do tej ciekawej groty, jest obszerny na 9 metrów i wysoki na 2 metry otwór prowadzący do dwóch korytarzy, które w dość niskich ciągach przechodzą do obszernej pierwszej sali. Następnie z sali wejściowej, niskimi 7 metrowymi ciągami, przechodzimy do mocno rozgałęzionej sali końcowej, na dnie której znajdują się liczne wanty. Łączna długość korytarzy to około 120 metrów. Jaskinia ta jest fragmentem systemu Jaskini Mylnej.

Tagi: Dolina Kościeliska Jaskinia Mroźna Jaskinia Mylna Jaskinia Raptawicka Jaskinia Obłazkowa Tatry

Data publikacji: 2009-05-30 | Liczba wyświetleń: 9083