Droga Kaszubska

Wszyscy, którzy wybiorą się na Kaszuby, powinni zdecydować się na przejażdżkę Drogą Kaszubską.

Wszyscy, którzy wybiorą się na Kaszuby, powinni zdecydować się na przejażdżkę Drogą Kaszubską. Jest to trasa widokowa, która przebiega przez najbardziej atrakcyjne obszary Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, leżącego w województwie pomorskim. Wspomniana trasa powstała w latach 1965 – 1967, a jej inicjatorem był Bernard Szczęsny, szef ówczesnego Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego.

Za umowny początek Drogi przyjęło się uważać skrzyżowanie w miejscowości Garcz; natomiast jej końcem jest skrzyżowanie dróg Kościerzyna – Żukowo. Poza tym przebiega przez następujące miejscowości: Chmielno, Zawory, Ręboszewo, Brodnica Dolna i Ostrzyca. Pod względem turystycznym najciekawszym odcinkiem Drogi Kaszubskiej jest Wieżyca. Góra ta wznosi się niespełna 330 m n.p.m., ale z jej szczytu rozciąga się rozległa panorama na całą okolicę. Na Wieżycę warto też dostać się z innego powodu: trzeba po prostu zobaczyć wieżę wzniesioną na jej szczycie.

Jeśli chodzi o inne punkty widokowe, to turyści zmotoryzowani będą mijać m.in. Górę Tarnową, Biskupią, Sobótkę, Złotą i Jastrzębią Górę. Z każdego z tych wzniesień rozciąga się niezapomniany widok na okoliczne lasy i jeziora morenowe. Osoby, które znajdą nieco czasu na przystanek, mogą spróbować swoich sił podczas przejażdżki konnej po tutejszych terenach.

Z innych atrakcji, znajdujących się na Drodze Kaszubskiej warto wymienić wizytę we wsi Chmielno. To znakomite letnisko, którego największym atutem jest grodzisko archeologiczne oraz funkcjonujący od wielu pokoleń warsztat garncarski prowadzony przez rodzinę Neclów.

Tagi: Wieżyca Kaszubski Park Krajobrazowy Kościerzyna Droga Kaszubska grodzisko archeologiczne

Data publikacji: 2009-07-13 | Liczba wyświetleń: 5123