Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej

Podczas przemierzania szlaku można podziwiać krajobrazy Karkonoszy zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie.

Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej
fot. Archiwum portalu Noclegownia.pl

Czas wakacji wymaga od wczasowiczów nie tylko nakładu finansowego, ale także dobrego planowania. Szczególnie ważne jest to dla wielbicieli gór i górskich szlaków. Polska niewątpliwie obfituje w piękne górskie krajobrazy. Szczyty w zależności od rodzaju pasma górskiego wymagają różnych umiejętności. Zatem w Polsce każdy "wielbiciel gór" znajdzie coś dla siebie.

Karkonosze stanowią pasmo górskie, które przystosowane jest dla turystów z całego świata. Ich powierzchnia to 650 km2. Warto nadmienić, iż większy ich obszar leży na terytorium Czech, zaś do Polski należy zaledwie 185 km2. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka, która posiada wysokość 1602 m n.p.m. Dostanie się na jej wierzchołek, wiąże się z przekroczeniem granicy Polski, z tego powodu została utworzona Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej.

Jak postał szlak?

Szlak zwany Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej został wytyczony w drugiej połowie XIX wieku. Do dyspozycji turystów otworzono go w dniu 16 czerwca 1961 roku. Spowodowało to ułatwienia w zwiedzaniu gór zarówno po stronie Polski, jak i Czech. Niestety powstanie szlaku wiązało się z licznymi nieprzyjemnymi incydentami na tle politycznym. Wprowadzenie stanu wojennego zaważyło na decyzji o zamknięciu szlaku. Stało się to w dniu 13 grudnia 1981 roku. Od tego czasu turyści mieli dostęp do Śnieżki jedynie z przewodnikiem, który dysponował pozwoleniem wydanym przez milicje i wojsko. Taki stan rzeczy utrzymywał się do 1984 roku, kiedy to powtórnie otworzono szlak dla zwiedzających. W roku 1999 w Pradze sporządzona została oficjalna umowa o współpracy w sprawach granicznych. Zawarta została między Rzeczpospolitą Polską i Republika Czeską. Od tego wydarzenia, aż po dziś turyści Polscy i Czescy mogą swobodnie przemieszczać się po Drodze Przyjaźni Polsko- Czeskiej.

Jak biegnie szlak?

Droga przyjaźni jest niewątpliwie "zapierającym dech w piersi" szlakiem. Podczas jego przemierzania można podziwiać krajobrazy górskie zarówno po Polskiej, jak i Czeskiej stronie. Szlak rozpoczyna się w Szrenicy, która jest szczytem położonym w zachodnich Karkonoszach. Dalej droga prowadzi turystów nad Śnieżnymi Kotłami (kotły polodowcowe), Czarna Przełęczą (położona na wysokości 1348 m n.p.m.w) i Śląskie Kamienie. Po ich przekroczeniu turyści trafiają na piękną i zjawiskową Przełęcz Karkonoską, którą z każdej strony otaczają masywy górskie. Jest to, także, miejsce gdzie można odpocząć, korzystają z usług schroniska "Odrodzenie". Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej w dalszej swej trasie prowadzi przez "Słoneczniki" czyli fantazyjną formację skalną. Kształty skał przybierają tam różnorodne formy i kształty. Jest to wynikiem działań długotrwałego procesu erozyjnego. Idąc dalej trafia się na teren schroniska "Dom Śląski", który znajduje się na terenie tundry norweskiej.

Kolejnym etapem szlaku jest "Śnieżka" czyli najwyższy szczyt Czech. Góra położona jest na granicy Polsko -czeskiej. Dumnie góruje nad Kotliną Jeleniogórską, wystając 200 metrów ponad Równię pod Śnieżką. Dalsza część szlaku prowadzi przez Czarną Kopę, Przełącz Sowią i Przełącz Okraj.

Karkonosze są fantastycznym miejscem na wakacyjne wyprawy. W trasie można zachwycać się nie tylko pięknymi krajobrazami, ale także bliskością natury. To idealne miejsce na odpoczynek, relaks i duża dawkę ruchu.

Data publikacji: 2015-08-21 | Liczba wyświetleń: 3404