Elbląg - Zalew Wiślany

Trzeba przyznać, że Elbląg należy do miast, gdzie szczególnie dba się o historię. Z tego też względu prowadzono tu wiele wykopalisk archeologicznych. Zaowocowało to odkryciem unikalnych w skali całego świata, eksponatów.

Elbląg uchodzi za jedno z najstarszych miast w Polsce, gdyż prawa miejskie uzyskał już w 1246 roku. Działo się to zaledwie dziewięć lat po tym, jak miejscowość ta została powołana do życia.

Bez wątpienia jest to w dalszym ciągu istotny ośrodek gospodarczy, kulturowy i turystyczny, który odgrywa bardzo ważną rolę w województwie warmińsko – mazurskim. Jego usytuowanie (tuż przy ujściu rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego) sprzyja rozwojowi przemysłu oraz turystyki wodnej. Jednocześnie jest to bardzo ważny węzeł kolejowo – drogowy.

Jak już wspomnieliśmy, początki Elbląga datowane są na XIII wiek. Przez kolejne stulecia miasto przechodziło z rąk do rąk – raz znajdowało się pod panowaniem krzyżackim, kiedy indziej znów – polskim. Dostało się również w ręce Szwedów. Te historyczne burze nie przeszkodziły jednak w dynamicznym rozwoju miasta, co uwidoczniło się szczególnie na przełomie XIX i XX wieku. Niestety, działania wojenne doprowadziły do całkowitego zniszczenia wielu cennych budynków i zabytków – do dnia dzisiejszego trwa ich odbudowa. Tak jest między innymi w przypadku Starego Miasta, które było powszechnie uznawane za jedno z największych i najładniejszych w Europie.

Trzeba przyznać, że Elbląg należy do miast, gdzie szczególnie dba się o historię. Z tego też względu prowadzono tu wiele wykopalisk archeologicznych. Zaowocowało to odkryciem unikalnych w skali całego świata, eksponatów. Wystarczy wspomnieć, że w elbląskim muzeum można zobaczyć średniowieczną windę.

Jeśli chodzi o inne atrakcje turystyczne, to z całą pewnością warto zwrócić uwagę na kościół katedralny św. Mikołaja. Jego budowa trwała aż dwa wieki (XIII – XV), a i tak musiał zostać przebudowany, gdyż 26 stycznia 1777 roku wybuchł tam potężny pożar. Obecnie możemy podziwiać gotyckie figury apostołów, płyty nagrobne pochodzące z XIII stulecia, gotycki relikwiarz oraz późnogotyckie tryptyki.

Poza tym warto zobaczyć Kanał Elbląski, Bramę Targową z 1309 roku, kamienice późnogotyckie, renesansowe i manierystyczne. Interesującym obiektem jest również zespół dawnego zamku i podzamcza oraz Pałac Augusta Abbega. Z kolei będąc w tutejszym muzeum, warto zwrócić uwagę na XV – wieczne okulary w rogowej oprawie oraz giternę – średniowieczny instrument muzyczny, jedyny w Europie.

Tagi: Zalew Wiślany Kanał Elbląski Elbląg Pałac Augusta Abbega

Data publikacji: 2009-07-13 | Liczba wyświetleń: 2810