Francja - piękno Prowansji

Prowansja to magiczny region położony u wybrzeży Morza Śródziemnego, inaczej określany jako Lazurowe Wybrzeże.

Francja - piękno Prowansji
fot. pixabay.com

Francja posiada wiele pięknych, niesamowitych regionów i zakątków, które przyciągają turystów z całego świata. Do tej chlubnej grupy zalicza się Prowansja – magiczny region położony u wybrzeży Morza Śródziemnego. Prowansja określana jest również jako Lazurowe Wybrzeże, a nazwę tą zawdzięcza francuskiemu pisarzowi Stephenowi Liegeardowi, który w 1882 roku wydał książkę pod tytułem: „La Cote d`Azur, czyli „Wybrzeże Lazurowe”.

Prowansja to przede wszystkim lazur morza, zapach eukaliptusów, niesamowite widoki i wspaniała śródziemnomorska kuchnia. Tu czas jakby się zatrzymuje! Warto zwiedzić słynne Cannes i Saint Tropez, księstwo Monako czy Niceę. Wszystkie te miejsca odwiedza co roku około 10 milionów turystów ze wszystkich zakątków globu. Każde z tych miejsc charakteryzuje coś innego, inna magia, która pozostaje na długo w pamięci. Cannes przyciąga możliwość zobaczenia osób sławnych, które upodobały sobie to miasto, zresztą jak i Saint Tropez. Lecz w przypadku Saint Tropez jest to malutka miejscowość i niesamowicie urocza. Piękna przystań i uliczki pamiętające bardzo odległe czasy. Monako z kolei wabi świat finansjery, gdzie bogactwo widać na każdym kroku. Będąc na Lazurowym Wybrzeżu warto wybrać się do Nicei, gdzie zauroczy swym pięknem Promenade des Anglais (Promenada Aniołów). Jest to wysadzany palmami bulwar biegnący nad brzegiem błękitnego morza i wzdłuż najbardziej ekskluzywnych hoteli w tym mieście.

Pięknych i zachwycających miejsc w Prowansji jest naprawdę mnóstwo, choćby stare miasteczko Grasse, które słynie z wytwarzania perfum. Miłośnicy górskich wypraw powinni zwiedzić Canion Verdon, który nie ma sobie równych w Europie! Wspaniałym punktem widokowym jest słynny most Pont de l`Artuby. Poza tym Kanion można zwiedzić od dołu płynąc rowerem wodnym.

Piękno Prowansji to również jej cudne pola pokryte lawendą i najsłynniejsze winnice produkujące najlepsze różowe wino. Ten region zasłynął również mieszanką ziół zwaną ziołami prowansalskimi. Natomiast piaszczyste plaże oraz ciepła i czysta woda skuszą chyba każdego!

Tagi: Francja Cannes Nicea Lazurowe Wybrzeże Prowansja Morze Śródziemne Canion Verden Saint Tropez kuchnia śródziemnomorska Monako Monte Carlo Promenada Aniołów lawenda

Data publikacji: 2008-05-30 | Liczba wyświetleń: 7684