Francja potęga turystyczna

Francję w 2005 roku odwiedziło ponad 70 milionów turystów z całego świata.

Francja potęga turystyczna
fot. Archiwum portalu Noclegownia.pl

Według danych Światowej Organizacji Turystyki w 2005 roku najwięcej turystów zagranicznych przyjechało do Francji. Kraj ten odwiedziło 76 milionów turystów, o 20 milionów więcej niż drugą w tym rankingu Hiszpania i pięciokrotnie więcej niż na przykład Grecję (17 miejsce – 14 milionów turystów). Trzeba przyznać, że natura nie poskąpiła Francji atrakcyjnych turystycznie miejsc. Nie bez znaczenia jest też niezwykle bogata historia tego państwa, co skutkuje ogromną ilością zabytków. O tak ogromnym sukcesie tego kraju zadecydowały jednak nie tylko te czynniki, zdecydowanie większe znaczenie ma tutaj podejście do turystyki samych Francuzów. Otóż, we Francji wszystko jest dopieszczone i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Francuzi potrafią z najmniejszej drobnostki zrobić atrakcję turystyczną. Wszystkie miejsca, które mogą zaciekawić zwiedzających są też perfekcyjnie oznakowane, o zbliżającym się miejscu wartym odwiedzenia informują tablice na autostradzie, turyści nie mają prawa niczego przeoczyć. Polska we wspomnianym rankingu Światowej Organizacji Turystyki zajmuje 15 miejsce, w 2005 roku zarobiliśmy na turystyce siedmiokrotnie mniej niż Francja. Faktem jest, iż nasz kraj nie obfituje w tak ogromną ilość atrakcji, jednak jeśli będziemy brali przykład z Francuzów to na pewno mamy szansę zwiększyć znacząco ruch turystyczny, jak również wpływy z turystyki. Wracając jednak do Francji to jest to niewątpliwie potęga światowa w turystyce.

Atrakcje turystyczne Francji

Oczywistym jest fakt, iż niemożliwe jest opisanie wszystkich atrakcji turystycznych Francji w jednym artykule. Dlatego też postaram się opisać pokrótce najważniejsze z nich.

Paryż stolica Francji

Największe miasto Francji oraz stolica tego kraju i największa aglomeracja miejska Unii Europejskiej. O Paryżu napisano już chyba wszystko co było do napisania, poza tym Paryża nie da się opisać – tam trzeba po prostu być. Miasto jest na prawdę cudowne. Wizytówką stolicy Francji jest znajdująca się na Placu Marsowym w centrum Paryża, słynna Wieża Eiffla. Wieżę zbudowano z okazji Wystawy Światowej w latach 1887-1889 i miała ona zostać rozebrana po jej zakończeniu. Na szczęście istnieje do dzisiaj, będąc prawdopodobnie najbardziej znaną budowlą na świecie. Obecnie jej wysokość wynosi 324 metry (wysokość z zamocowaną na szczycie anteną), była najwyższą budowlą świata do momentu gdy w Nowym Jorku wybudowano biurowiec Chryslera (1929 rok). Nazwa pochodzi od nazwiska jej budowniczego, francuskiego inżyniera budowy mostów Aleksandra Gustawa Eiffla. Budowla składa się z ponad 18000 elementów i waży około 10500 ton. Jako ciekawostkę można podać fakt, iż na odmalowanie wieży (raz na 7 lat) zużywa się 50 ton farby.

Liczba innych atrakcji tego miasta jest ogromna, na zobaczenie wszystkiego potrzeba na prawdę dużo czasu. Będąc w Paryżu koniecznie trzeba zobaczyć jedno z największych muzeów sztuki na świecie – Luwr. W zbiorach muzeum znajdują się między innymi rzeźby Starożytnej Grecji: Nike z Samotraki, Wenus z Milo czy słynne dzieło Leonarda da Vinci - Mona Lisa.

Obowiązkowym punktem wycieczek jest również zwiedzanie znajdującego się w okolicach Paryża - Pałacu Wersalskiego oraz Ogrodów Wersalskich. Pałac Wersalski wzniesiony został na polecenie Ludwika XIII w małej wiosce na południowy zachód od Paryża, rozbudowany za panowania Ludwika XIV, za panowania Ludwika Filipa I przekształcony w Muzeum Historii Francji, ogromną atrakcją są przepiękne ogrody.

Kolejną niezwykłą atrakcją jest Centrum Pompidou położone w paryskiej dzielnicy Beaubourg, w którym znajduje się muzeum sztuki współczesnej oraz główna biblioteka publiczna stolicy Francji. Ponadto wewnątrz budynku znajdują się też teatry, sale koncertowe, sala kinowa, sala wystawowa, centrum muzyki, sklepy i restauracje. Niesamowite wrażenie Centrum Pompidou robi z zewnątrz, ponieważ ruchome schody i korytarze zostały umieszczone w przezroczystych tunelach.

Nie można zapomnieć o wzgórzu Montmartre, na którym znajduje się Kościół Najświętszego Serca Jezusowego czyli Sacre-Coeur. W mierzącej 83 metry, najwyższej wieży kościoła znajduje się najcięższy dzwon na świecie (19 ton). Wzgórze jest doskonałym punktem widokowym na całe miasto, w pobliżu jest jeden z ważniejszych paryskich cmentarzy Cimetiere de Montmartre. Dawniej Montmartre był "dzielnicą artystów", mieszkał tam między innymi Pablo Picasso. Innym ważnym kościołem jest słynna dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame - Katedra Notre Dame.

Wśród innych miejsc, które warto zobaczyć wymienia się:

  • Łuk Triumfalny - pomnik upamiętniający francuskie zwycięstwa oraz ciągnące się od Łuku Triumfalnego słynne Pola Elizejskie, na których corocznie hucznie obchodzony jest sylwester w Paryżu, w pobliżu jest także Pałac Elizejski, będący oficjalną rezydencją prezydenta Francji oraz miejscem posiedzeń Rady Ministrów
  • Budynki Sorbony - jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie
  • Panteon - kościół, w którym pochowani są francuscy bohaterowie narodowi
  • Dzielnica Łacińska - coś dla miłośników dobrego jedzenia, można tutaj znaleźć kuchnie z całego świata
  • La Defense - fantastyczne miejsce, nowoczesna dzielnica zaprojektowana w taki sposób, aby ruch pojazdów odbywał się pod ziemią, obecnie centrum biznesu we Francji

Paryż jest uznawany na niezwykle romantyczne miasto, dlatego też trzeba koniecznie spróbować rejsu po Sekwanie oraz pospacerować urokliwymi uliczkami "starego" Paryża.

Lazurowe Wybrzeże

Tym terminem określana jest część wybrzeża Morza Śródziemnego w Prowansji, inaczej nazywana Riwierą Francuską. Jeden z najbardziej znanych i najpopularniejszych regionów turystycznych na świecie. Potoczna nazwa Lazurowe Wybrzeże pochodzi od fenomenalnego, lazurowego koloru morza. Na Lazurowym Wybrzeżu znajduje się wiele słynnych ośrodków turystycznych a wśród nich najbardziej znane:

  • Saint-Tropez - znane z filmów o żandarmie, niezwykłe miasteczko
  • Cannes – tu odbywa się festiwal filmowy, na który ściągają najważniejsze gwiazdy
  • Nicea – największe miasto tego regionu
  • Monaco – księstwo ze słynnym torem Formuły1 oraz kasynem w dzielnicy Monte Carlo, niesamowite miasto-państwo, które koniecznie trzeba zobaczyć

Zamki nad Loarą

Szlak zamków nad Loarą, jak sama nazwa wskazuje te przepiękne zabytkowe budowle zostały wzniesione nad brzegami najdłuższej rzeki Francji – Loarą oraz jej dopływami. Dolina Loary to dość spory region, położony w samym centrum tego kraju. Szacuje się, iż liczba wybudowanych tu zamków wynosi ponad 300. Są to w większości zamki powstałe w okresie średniowiecza i renesansu, a style tych epok doskonale oddane są w architekturze tych budowli.

Alpy Francuskie

Oprócz dostępu do morza i oceanu, niezwykłego Paryża oraz ogromnej ilości zabytków Francja ma również góry. Na obszarze Francji znajduje się najwyższa część Alp z najwyższym szczytem Europy – Mont Blanc.

Korsyka

Korsyka to położona na zachód od Włoch i na południowy wschód od Francji wyspa na Morzu Śródziemnym. Charakterystyczną cechą jest bardzo górzyste ukształtowanie terenu na wyspie, najwyższy szczyt Monte Cinto (2710 m). Górzysty krajobraz połączony ze wspaniałymi plażami tworzy fantastyczne połączenie. Klimat jest bardzo słoneczny i ciepły - krótko mówiąc raj dla turystów.

Nie tylko turystyka

Francja to nie tylko turystyka. Kraj ten jest jedną z największych potęg gospodarczych w Europie, a wielkość PKB plasuje Francję w światowej czołówce. Najważniejsze gałęzie gospodarki oprócz turystyki to przemysł oraz rolnictwo. Francuzi produkują znane i cenione na świecie marki samochodów, słyną też z produkcji doskonałych serów i win. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że są również największym eksporterem najdroższych grzybów świata (zwanych niekiedy "czarnymi diamentami") czyli trufli. Największe miasta Francji: Paryż, Marsylia, Lyon, Tuluza, Nicea, Nantes, Strasburg, Montpellier, Bordeaux, Lille. Warto wspomnieć, że Francja posiada swoje zamorskie terytoria, są to: Gwadelupa, Martynika, Gujana Francuska, Reunion. Państwo graniczy z Andorą, Belgią, Hiszpanią, Luksemburgiem, Monako, Niemcami, Szwajcarią oraz Włochami.

Data publikacji: 2007-08-18 | Liczba wyświetleń: 37020