Giżycko - kraina jezior

Okolice Giżycka mają największą w Polsce liczbę jezior oraz sporo innych atrakcji.

Mazury, Giżycko
fot. Mariusz Switulski/shutterstock.com

Giżycko jest jednym z najbardziej znanych miast turystycznych Polski. Położenie między jeziorami Mamry, które jest drugim największym jeziorem polski a jeziorem Niegocin sprawia, że jest to region bardzo atrakcyjny. Poza jeziorami, których jest tutaj aż 7 warto zobaczyć Twierdzę Boyen która ma bardzo ciekawy kształt gdyż przypomina gwiazdę. Twierdza została zbudowana w połowie XIX wieku i była bardzo ważna gdyż miała chronić pozostałą część państwa pruskiego. Podczas II Wojny Światowej był ulokowany tutaj szpital polowy poza tym tutaj analizowano żywność która trafiała potem do Wilczego Szańca który był główną kwaterą Hitlera. Poza tym na terenie miasta znajduje się Zamek Krzyżacki, który również warto odwiedzić. Na Kanale Łuczańskim znajduje się most obrotowy jedyny takiego typu, który jest czynny w Europie.

Giżycko jest rajem dla amatorów żeglarstwa ze względu na liczne jeziora i wypożyczalnie sprzętów wodnych. W mieście co roku odbywa się wiele słynnych na cały kraj imprez. Będąc w Giżycku warto się wybrać do Mikołajek gdyż jest to również bardzo ważna miejscowość turystyczna na Mazurach. Będąc tutaj warto odwiedzić Muzeum Reformacji które jest świadectwem obecności innej religii na tym terenie. Miasto jest określane żeglarską stolicą Polski, znajduje się tutaj przystań żeglarska oraz duża ilość kwater w których turysta może wypocząć.

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Wigierski Park Narodowy, który jest jednym z największych parków a zarazem najmłodszych w naszym kraju. Spotkać tu możemy liczne gatunki ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków, oraz rośliny które są bardzo cenne i wiele z nich nie występuje na terenie polski poza parkiem.

Każdego miłośnika bitew późnego średniowiecza przyciąga coroczna uroczystość która odbywa się pod Grunwaldem w połowie Lipca. Jest to inscenizacja wielkiej bitwy która odbyła się tutaj w 1410 roku i zakończyła się zwycięstwem Polaków i Litwinów. Niedaleko Kętrzyna znajduje się wspomniana już kwatera Hitlera Wilczy Szaniec to tutaj w 1944 roku dokonano zamachu na jego życie który nie udał się. Cała konstrukcja obiektu robi wrażenie ze względu na grubość niektórych ścian i stropu które miały chronić Hitlera jak i jego podwładnych przed bombardowaniem, kwatera nie została nigdy ukończona. Niemcy wycofując się próbowali zlikwidować całkowicie kwaterę używając dynamitu ale nie udało się zniszczyć całkowicie i budynek stoi do dnia dzisiejszego. Ciekawym miejscem jest Kanał Mazurski którego budowa została rozpoczęta w 1911 roku ale przerwano ją gdyż 3 lata później wybuchała wojna, po wojnie zdecydowano się kontynuować budowę kanału ale znowu ją przerwano w 1942 roku i już nigdy jej nie dokończono. Obecnie miejsce to jest odwiedzane przez turystów.

Tagi: Wigierski Park Narodowy Jezioro Mamry Giżycko jezioro Niegocin Twierdza Boyen Zamek Krzyżacki most obrotowy Kanał Mazurski

Data publikacji: 2008-07-10 | Liczba wyświetleń: 4575