Główny Szlak Beskidzki - piękny szlak Beskidów

Główny Szlak Beskidzki, mierzący około 497 km otrzymał miano najdłuższego polskiego szlaku.

Główny Szlak Beskidzki
fot. Archiwum portalu Noclegownia.pl

Jednym z piękniejszych polskich szlaków jest Główny Szlak Beskidów imienia Kazimierza Sosnowskiego. Szlak przebiega przez Bieszczady, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski, Beskid Niski, Beskid Sądecki oraz Gorce. Mierzący około 497 km otrzymał miano najdłuższego polskiego szlaku.

Szlak przebiega po najwyższych partiach polskiego Beskidu, wędrując nim można dotrzeć na takie wierzchołki jak: Halicz, Chryszczatą, Smerek, Rotundę, Cerkową, Stożek, Baranią Górę, Babią Górę, Jaworzynę Krynicką, Radziejową, Lubań, Przehybę, Turbacz oraz Police. Szlak przebiega przez teren 3 województw.

Historia Głównego Szlaku Beskidzkiego

Szlak został wytyczony w okresie międzywojennym, poszczególne jego części zostały zaprojektowane przez Kazimierza Sosnowskiego oraz Mieczysława Orłowicza. Przebieg części zachodniej, czyli od Ustronia do Krynicy został zaprojektowany przez Kazimierza Sosnowskiego i został ukończony w 1929 roku. Wschodnia część według projektu Mieczysława Orłowicza biegła aż do Czarnohory (Wtedy jeszcze Polskiej) i została ukończona w 1935 roku.

Cały szlak nosi imię Kazimierza Sosnowskiego, nie z przypadku, ponieważ był on jednym z największych animatorów ruchu turystycznego w Bieszczadach. To właśnie od twierdził, że szlak turystyczny powinien być swego rodzaju klamrą spinającą ważniejsze elementy i mieścić w sobie schroniska oraz punkty, które ułatwiały by turystom wędrówkę.

Atrakcje turystyczne

Głównymi i zachęcającymi do przejścia przez szlak są przede wszystkim zapierające dech w piersiach widoki oraz przyroda, która w stanie niemalże nienaruszonym trwa już od wieków i zachwyca swoją różnorodnością i dzikością. Beskidy i Bieszczady są obfitujące w zagrożoną wyginięciem roślinność i zwierzęta, które możemy zobaczyć na łące. Do takich należą: sarna, żmija zygzakowata, bocian czarny, a dla tych bardziej wytrwałych i szczęśliwych wędrowców natura przygotowała niespodziankę w postaci rysia. Należy jednak pamiętać by nie płoszyć zwierząt, nie próbować ich złapać ani nie niszczyć ich środowiska naturalnego. Wszelkie działania na niekorzyść szlaku albo parków narodowych na nim będących jest oczywiście bardzo surowo karane.

Główny Szlak Beskidu przebiega przez cztery Parki Narodowe:

  • Babiogórski Park Narodowy,
  • Bieszczadzki Park Narodowy,
  • Gorczański Park Narodowy,
  • Magurski Park Narodowy.

Każdy z nich może poszczycić się niesamowitością przyrody w nich chronionej.

Niewątpliwie pokonanie Głównego Szlaku Beskidzkiego jest ogromnym wysiłkiem i wyzwaniem dla wędrowców, jednak pokonanie go jest swego rodzaju wielkim osiągnięciem, ukoronowaniem wypraw po przepięknych polskich górach.

Data publikacji: 2016-03-13 | Liczba wyświetleń: 3238