Gniezno pierwsza stolica Polski

Gniezno jest przede wszystkim kojarzone jako pierwsza stolica naszego kraju.

Katedra pw. Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie
fot. By Dalia1994 (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons

Gniezno to miasto na prawach powiatu w Wielkopolsce blisko granicy z województwem kujawsko-pomorskim oraz Poznania który znajduje się 49 km na południowy zachód. Miasto jest przede wszystkim kojarzone z pierwszą stolicą naszego kraju. Założycielem miasta jest według bardzo rozpowszechnionej legendy jeden z braci Lech. Obecnie uznaje się, że nazwa miasta pochodzi od wielkiego jeziora które nosiło nazwę właśnie Gniezno. Stolicą miasto zostało prawdopodobnie w 991 roku.

Archikatedra Gnieźnieńska jest najważniejszą i największą świątynią w mieście, jest to zarazem jeden z najstarszych budynków sakralnych na ziemiach polskich. Tutaj odbył się słynny zjazd gnieźnieński w 1000 roku. Katedra jest bardzo ciekawa od wewnątrz ze względu na bogate zdobienia ale największą uwagę przykuwa relikwiarz św. Wojciecha pokryty srebrem. Jednak wchodząc tutaj nie można nie pominąć wspaniałych drzwi wejściowych które zostały odlane w brązie. Na drzwiach widoczne są różne sceny w tym najważniejsza czyli wykupienie zwłok św Wojciecha, scena ta znajduje się tuż pod uchwytem do otwierania.

Gniezno to przede wszystkim zabytkowa zabudowa miasta z jej urokliwymi kamieniczkami i uliczkami. Warto będąc w Gnieźnie odwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego w którym zobaczymy liczne zbiory związane z początkami państwa polskiego w średniowieczu oraz okolic historię Gniezna i jego okolic. Przez miasto prowadzi ciekawy szlak turystyczny - Szlak Piastowski, którym możemy się dostać do Kruszwicy lub do stolicy Wielkopolski czyli Poznania. Miasto jest co roku bardzo licznie odwiedzane przez pielgrzymów ze względu na liczne uroczystości w archikatedrze. W centrum na uwagę zasługuje zabudowa Starego Miasta z XVI wieku o renesansowym charakterze. W tutejszym sądzie na początku XX wieku prowadzone były procesy uczniów którzy uczestniczyli podczas strajków szkolnych w Wrześni. Będąc w Gnieźnie warto się wybrać do Biskupina - niewielkiej osady w której można obejrzeć rekonstrukcję drewnianego grodu który można było odtworzyć ze względu na liczne zachowane na tutejszym terenie pozostałości w postaci głównie drewnianych pali.

Tagi: Szlak Piastowski Poznań Gniezno Archikatedra Gnieźnieńska Muzeum Początków Państwa Polskiego Biskupin

Data publikacji: 2008-07-30 | Liczba wyświetleń: 9866