Gryfice miasto cukru i drewna

Gryfice to miasto położone w województwie zachodniopomorskim, na Pobrzeżu Szczecińskim oraz nad rzeką Regą.

Gryfice - Plac Zwycięstwa
fot. Sławomir Mariusz Jacko [CC BY 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Gryfice to miasto położone w województwie zachodniopomorskim, na Pobrzeżu Szczecińskim oraz nad rzeką Regą. Region ten jest ciekawy turystycznie i odwiedzany zazwyczaj w okresie letnim. Z Gryfic nad morze jest zaledwie ok. 25 km. Jak podają karty historii pierwsza osada istniała tu już X wieku, a w 1262 otrzymała prawa miejskie. Ponadto Gryfice nazywane są również "miastem cukru i drewna" ze względu na znaczną liczbę cukrowni i tartaków. Znajduje się tu zespół przyrodniczo-krajobrazowy zwany "Doliną Regi", który obejmuje bardzo zróżnicowane ekosystemy w dolinie Regi. Tym samym jest niezwykle ważnym korytarzem ekologicznym o ponadregionalnym znaczeniu.

Głównymi atrakcjami Gryfic są:

  • kościół Mariacki – ta gotycka budowla powstała w XIII wieku, lecz wielokrotnie przebudowywana. Wnętrze świątyni zdobią bogato złocone organy, tryptyk, rokokowa ambona oraz liczne malowidła.
  • dawne mury miejskie – znajdujące się na południu i wschodzie rynku. Na południu wznosi się dumnie Brama Wysoka z XV wieku. Niegdyś pełniła funkcje fortyfikacji obronnych miasta. Natomiast przy północnej części Starego Miasta znajduje się Brama Kamienna (dawniej zwana Młyńską). Nieopodal rzeki Regi, wznosi się XIV-wieczna Baszta Prochowa, która przed wiekami była wieżą strzelniczą.
  • Park położony na wzniesieniu zwanym Górą Straceń. Tuż za nim znajduje się piękna dzielnica willowa pochodząca z XIX wieku.
  • kolejka wąskotorowa – działająca w lecie, przyciąga mnóstwo turystów. Kursuje na trasie Gryfice-Trzebiatów-Rewal. Obok stacji mieści się Muzeum Kolejki Wąskotorowej, gdzie prezentowane są zabytkowe parowozy.
  • Kaplica św. Jerzego – wybudowana w stylu gotyckim na przełomie XV/XVI wieku. Dawniej była miejscem modlitw ludzi chorych, a obecnie stała się kaplicą cmentarną. Wnętrze zdobi epitafia z XVIII w.
Tagi: Gryfice Pobrzeże Szczecińskie kolejka wąskotorowa

Data publikacji: 2008-03-13 | Liczba wyświetleń: 3218