Jaki jest najlepszy czas do nauki nurkowania?

Obecnie wiele biur podróży organizuje wyjazdy dedykowane amatorom nurkowania, które znajdują się w ofercie praktycznie przez cały rok.

Jaki jest najlepszy czas do nauki nurkowania?
fot.

Coraz więcej osób jest zainteresowanych nauką nurkowania, aby po skończonym kursie zapewnić sobie możliwość podziwiania podwodnej fauny i flory. Obecnie zajęcia nurkowe są organizowane na preferencyjnych warunkach, a każdy kursant może dostosować tryb lekcji do swoich potrzeb i możliwości czasowych.

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie kursami – zarówno wśród osób dorosłych, jak i wśród dzieci. Z pewnością niemały wpływ mają na to przystępne ceny oraz popularność zagranicznych wycieczek, takich jak safari nurkowe czy wyprawy w głębiny Rafy.

Jak zacząć naukę nurkowania?

Nurkowaniu mogą się oddawać wyłącznie te osoby, które zdobyły stosowny certyfikat. W tym celu należy przejść profesjonalne przeszkolenie i uzyskać upragniony stopień lub specjalizację. Dla amatorów kluczowy jest podstawowy stopień nurkowy, który umożliwi nurkowanie nawet do 20 metrów. Wystarczy w dogodnym terminie zapisać się na zajęcia, które są udostępniane w różnych trybach. Zazwyczaj kursy odbywają się weekendowo lub wieczorowo, ale w wielu szkołach można także zdecydować się na formę obozu.

Warto podkreślić, że zajęcia obejmują zarówno teorię, jak i praktykę. Kursanci mają okazję przećwiczyć swoje umiejętności na basenie, a następnie mogą sprawdzić się na wodach otwartych. W praktyce, wystarczy skontaktować się z instruktorem, aby ustalić wszystkie niezbędne szczegóły.

Kto może nurkować?

Szkolenia nurkowe są zarezerwowane wyłącznie dla osób, które umieją pływać i potrafią dowolnym stylem pokonać do 200 metrów. Niestety, nie każdy może oddawać się omawianej formie aktywności fizycznej – przeszkodą są takie dolegliwości, jak padaczka, nadciśnienie tętnicze czy wybrane choroby psychiczne. Podstawą jest posiadanie orzeczenia lekarskiego.

Nie musimy obawiać się o własne bezpieczeństwo – instruktor na pewno zadba o to, abyśmy szybko zdobyli niezbędne umiejętności. Warto zaznaczyć, że obecnie w wielu szkołach organizowane są kursy dla dzieci, a minimalna granica wiekowa to 12 lat.

Kiedy jest sezon na nurkowanie?

Kursy dla nurków są organizowane w sezonie wiosennym i letnim. Najwięcej kursantów zapisuje się na zajęcia jeszcze przed wakacjami, aby zdobyć uprawnienia przed planowanym wyjazdem. W Polsce szczyt sezonu nurkowego przypada na lipiec i sierpień, co jest związane z wysokimi temperaturami powietrza.

Warto podkreślić, że w wielu egzotycznych zakątkach sezon trwa praktycznie przez cały rok. Dowodem na potwierdzenie tej tezy są chociażby Malediwy. Jeśli kogoś interesuje przede wszystkim safari nurkowe, musi dostosować termin wyjazdu do sezonowego występowania wybranych gatunków zwierząt. Dla przykładu, w kurortach na Malediwach można podziwiać rekiny wielorybie, które odwiedzają pobliskie wody od maja do listopada.

Najlepsze miejsca do nurkowania

Obecnie wiele biur podróży organizuje wyjazdy dedykowane amatorom nurkowania, które znajdują się w ofercie praktycznie przez cały rok. Bardzo popularne są wycieczki do Egiptu, a ich dodatkowym atutem jest atrakcyjna cena. Jeśli dla kogoś priorytetem jest safari nurkowe, wspomniany kraj będzie strzałem w dziesiątkę.

Amatorzy podwodnej aktywności chętnie decydują się także na Malediwy oraz Filipiny. Dobrym wyborem jest również Indonezja, gdzie czeka na turystów naprawdę bardzo zróżnicowany ekosystem rafowy. Jeśli kogoś interesuje przede wszystkim nurkowanie jaskiniowe, powinien zwrócić uwagę na oferty turystyczne do Meksyku. Z kolei Karaiby czy Hawaje będą świetnym wyborem dla nurków marzących o spotkaniu z wielorybem. Niezapomniane wrażenia zapewnia także Antarktyda – właśnie tutaj można spotkać podczas nurkowania lamparty morskie oraz pingwiny.

Nurkowanie zawsze gwarantuje niezapomniane wrażenia, dlatego warto zdecydować się na odbycie stosownego kursu. Wyjazdy uwzględniające podwodne eskapady należy planować z odpowiednim wyprzedzeniem – koniecznie trzeba zapoznać się z zalecanymi terminami wyjazdu. Najlepiej skusić się na wycieczkę organizowaną przez biuro podróży, w której jedną z głównych atrakcji będzie safari nurkowe.

Data publikacji: 2017-01-28 | Liczba wyświetleń: 2130