Jaskinie w Beskidach

Wśród licznych obiektów jaskiniowych, których w Beskidzie Śląskim jest 180, do najciekawszych należą: Jaskinia Malinowska, Jaskinia w Trzech Kopcach, która jest najdłuższą jaskinią w Polsce.

Wśród licznych obiektów jaskiniowych, których w Beskidzie Śląskim jest 180, do najciekawszych należą: Jaskinia Malinowska, Jaskinia w Trzech Kopcach, która jest najdłuższą jaskinią w Polsce, Jaskinia Lodowa w Szczyrku oraz Jaskinia Mokra.

Jaskinia Malinowska

Jest to jaskinia powstała bez udziału zjawisk krasowych. Zwiedzanie jaskini odbywa się tylko z własnym światłem. Ukształtowanie korytarzy jest zróżnicowanie, co czyni je niezwykle ciekawymi. Wspomniana jaskinia położona jest w stoku góry Malinowej na wysokości 1080 m.n.p.m. Prowadzi do niej dojście z przełęczy Salmopolskiej szlakiem czerwonym. Łatwy dostęp do głównego ciągu powoduje, że jaskinia przyciąga całą rzesze turystów. Długość korytarzy jaskini wynosi 230,5 metra. Pionowy otwór wejściowy do jaskini stanowi spora szczelina. Pionowe odcinki szczeliny zabezpieczone zostały metalowymi drabinkami. Schodząc po drabince na głębokość 4 metrów docieramy do półki, od której odchodzi ślepa odnoga, a w przeciwnym kierunku rozwidlający się korytarzyk. Jego ciasne zakończenie jest połączeniem jaskini z niższymi jej partiami. Jaskinia jest wilgotna szczególnie w niektórych swoich partiach. Po silnych opadach czy wiosennych roztopach w wielu jej korytarzach występuję deszcz podziemny, a za ścianą Galerii słychać szum wody. Temperatura w jaskini utrzymuje się na poziomie +6 stopni. Przewiew powietrza znajduje się przy otworze wejściowym. Światło słoneczne sięga do dna wejściowej szczeliny oraz do wstępnych partii korytarzy poniżej. Szczelinę zamieszkują również chronione gatunki nietoperzy: nocki wąsatki (Myotis mystacinus) i gacki wielkouche (Plecotus auritus), które nawet tutaj dość trudno zaobserwować. Jaskinia znana była od dawna. Jak wskazują dawne podania ludowe służyła ona husytom (ewangelikom prześladowanym na Śląsku), jako miejsce nabożeństw w XVI –XVII wieku.

Jaskinia w Trzech Kopcach

Pod szczytem Trzech Kopców na wysokości 1000 m.n.p.m. znajduje się najdłuższa jaskinia w Polsce. Łączna długość korytarzy wynosi ponad 260m. Jaskinia wydrążona została w piaskowcu godulskim. W niektórych miejscach spotyka się na ścianach jaskini twory w kształcie grzybów. Są one naciekami kalcytowymi co w jaskiniach Beskidu jest niezwykle wyjątkowym zjawiskiem. Temperatura wewnątrz jaskini utrzymuje się na poziomie 6,5 stopni. Wejście do jaskini utworzyło się zaledwie 40 lat temu. Tworzy je lej o głębokości 5 metrów. Wąskie korytarze wyłożone rumoszem na końcu których znajdują się trzy większe komory. W jaskini zamieszkują chronione gatunki nietoperzy: Gacek, wielkouchy oraz podkowce małe. Dla nietoperzy jest to najwyższe stanowisko w Polsce. Jaskinia dostępna jest jedynie dla speleologów.

Jaskinia Lodowa

Demianowska Jaskinia Lodowa znajduje się w wejściowej części Doliny Demianowskiej. Posiada ona najdłuższe znane części podziemnego systemu jaskiń demianowskich. Do utworzenia jaskini w dużej mierze przyczyniła się płynąca w tym miejscu rzeczka Demianówka. Jaskinia posiada trzy otwory powierzchniowe, położone obok siebie na zboczu wapiennej skały. Górne piętra jaskini są bez lodu ze zwietrzałą dekoracją naciekową. Niższe pietra są częściowo zlodowaciałe. Całkowita długość jaskini wynosi 1700 m z czego dla turystów udostępniono zaledwie 540 m. Schłodzone powietrze z zewnątrz wnika do szczeliny i niższych pomieszczeni schładzając je do temperatury poniżej 0 stopni. Jaskinia ta jest jedną z pierwszych znanych jaskiń na świecie. Ze względu na nieuważne przekopanie korytarzy do jej niższych partii spowodowało, że dziś nie posiada ona takiego zlodowacenia jak dawniej.

Tagi: Beskidy Jaskinia Malinowska Jaskinia w Trzech Kopcach Jaskinia Lodowa

Data publikacji: 2009-08-13 | Liczba wyświetleń: 9381