Jelenia Góra i Kotlina Jeleniogórska

Dzięki korzystnemu położeniu Jelenia Góra jest często wybierana przez turystów jako baza wypadowa przy podróży w Sudety.

Jelenia Góra to średniej wielkości miasto położone w południowo-zachodniej części naszego kraju. Jeszcze pod koniec lat 90 była to prężnie rozwijająca się stolica województwa jeleniogórskiego, jednak obecnie jest to miasto jedynie powiatowe. Miejscowość położona jest nad malowniczą tutaj rzeką Bóbr, której nazwa jest taka, a nie inna właśnie przez te miłe futrzaki. W mieście znajduje się siedziba Karkonoskiego Parku narodowego, którą polecamy odwiedzić głównie ze względu na eksponaty, jakie się tam znajdują. Miejscowość ma bardzo dogodne położenie z uwagi na swoją bliskość do Karkonoszy. Przede wszystkim polecamy zobaczyć ratusz będący zabytkiem architektury klasycystycznej. Do dziś zachowały się niektóre ścianki murów obronnych, które stanowią interesującą atrakcję dla turystów. Miasto nie zostało zniszczone w wyniku II Wojny Światowej, przez co będziemy mogli obejrzeć sporą liczbę zabytków. Fontanna znajdująca się w centrum miasta z barokową figurką Neptuna pochodzi z XVIII wieku i przyciąga wielu turystów. Naszą uwagę przykują z pewnością kamienice, jakie się znajdują na placu ratuszowym z uwagi na styl, w jakim zostały wybudowane. Zamek Chojnik jest odwiedzany w przeciągu całego roku przez rzesze turystów z Polski, ale także przez Niemców, do których niegdyś te ziemie należały. Zamek leży na terenie uznawanym za dzielnicę Jeleniej Góry – Sobieszów. Liczba zabytków w Jeleniej Górze zwiększyła się w latach 90 głównie za sprawą przyłączenia okolicznych wsi do tego miasta. Kuracjusze przybywają głównie do Cieplic, gdzie znajduje się wiele źródeł leczniczych wód. Ale również znajduje się tu sporo zabytków, które bez wątpienia polecamy obejrzeć. Szczególnie warty odwiedzenia jest Pałac Schaffgotschów wybudowany na przełomie XVIII a XIX wieku. Teatr Zdrojowy istniejący od pierwszej połowy XIX wieku należy do stylu neoklasycystycznego i nosi imię C. K. Norwida. Jest on w stanie pomieścić naprawdę sporą liczbę – nieco ponad 270.

Kotlina Jeleniogórska znajduje się w południowo-zachodniej Polsce na obszarze województwa dolnośląskiego. Największym miastem umiejscowionym w tej okolicy jest Jelenia Góra. Niestety roślinność nie jest tutaj zbyt bogata, gdyż spora cześć została zniszczona w wyniku rabunkowej gospodarki w tym regionie. Zanieczyszczenie powietrza również unicestwiło wiele gatunków bardzo ciekawych roślin. Z Kotliny Jeleniogórskiej jest dosyć blisko w bardzo popularne Karkonosze. Dzięki takiemu korzystnemu położeniu stolica kotliny jest często wybierana przez turystów jako baza wypadowa przy podróży w Sudety.

Data publikacji: 2009-05-09 | Liczba wyświetleń: 4210