Jeziora na Kaszubach

Kaszuby znane są przede wszystkim z tego, że znajdują się tutaj wspaniałe jeziora, które wzbudzają zachwyt każdego turysty. Największe z jezior to Wdzydze, Charzykowskie oraz Raduńskie Górne i Dolne.

Jezioro Dąbrowskie - Gołubie
fot. By Tomasz Sienicki [user: tsca, mail: tomasz.sienicki at gmail.com] (Photograph by Tomasz Sienicki (Own work)) [GFDL or CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Kaszuby znane są przede wszystkim z tego, że znajdują się tutaj wspaniałe jeziora, które wzbudzają zachwyt każdego turysty. Największe z jezior to Wdzydze, Charzykowskie oraz Raduńskie Górne i Dolne. Niebywały krajobraz tworzy przede wszystkim tak zwana grupa Jezior Raduńskich do której zalicza się czternaście zbiorników. Wszystkie te jeziora tworzą ciąg o długości ponad 40 kilometrów, co z lotu ptaka wygląda jak gigantyczne koło wodne. To właśnie tutaj wiedzie jeden z najpopularniejszych oraz najpiękniejszych szlaków kajakowych, który wiedzie aż przez dziesięć jezior.

Swoim wspaniałym położeniem urzekają także znajdujące się tutaj jeziora rynnowe, takie jak Jezioro Żukowskie, Mausz oraz Jezioro Gowidlińskie. Jest to z całą pewnością zakątek o urzekającej, nieskażonej naturze, w które można spotkać raki, kormorany oraz unikalne żółwie wodne, które wzbudzają zachwyt turystów.

Największe kaszubskie Jezioro Wdzydze nazywane jest przez mieszkańców bardzo często Kaszubskim Morzem. Warto pamiętać o tym, że jezioro to ma kształt krzyża i otoczone jest przepięknym sosnowym lasem, który w połączeniu z jeziorem tworzą niezwykle piękny krajobraz. Prawdziwym ewenementem, który można tutaj spotkać jest troć jeziorna, która zazwyczaj żyje w Bałtyku.

Na południe od Kaszub znajduje się Jezioro Charzykowskie o długości 14 kilometrów. To właśnie w okolicach jeziora znajdują się najsłynniejsze kaszubskie kurorty oraz miasto Chojnice, które bardzo często jest zwane bramą Kaszub. Wokół jeziora utworzony został Zaborski Park Krajobrazowy, który jest jednym z najpiękniejszych miejsc w tym regionie. Ważne jest także to, że Jezioro Charzykowskie jest jednym z bardziej przystosowanych do użytku człowieka akwenów wodnych. To właśnie nad tym jeziorem organizowane są wszelkiego rodzaju imprezy żeglarskie oraz regaty. W wyniku ingerencji człowieka jezioro to jest po części zniekształcone oraz ogołocone z wszelkiej roślinności oraz zwierząt.

Właściwe jezioro Wdzydze stanowi kompleks pięciu jezior: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie oraz Słupinko. Wszystkie razem zajmują łącznie powierzchnię ponad tysiąca pięciuset siedemdziesięciu hektarów. Głębokość jeziora Wdzydze sięga aż sześćdziesięciu metrów. Dużą część jeziora stanowią wyspy, które zajmują około piętnastu procent jego powierzchni. Warto pamiętać także o tym, że Jezioro Wdzydze jest jednym z ulubionych miejsc żeglarzy i to nie tylko tych, którzy pochodzą z najbliższych okolic.

Kolejnym kaszubskim jeziorem jest rynnowe Jezioro Raduńskie Dolne. Położone jest ono w jednej z najbardziej atrakcyjnych pod względem krajobrazowym części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Dopóki nie powstała sztuczna zapora w Łączynie, jezioro to stanowiło jedną całość z jeziorem Raduńskim Górnym. Obecnie w pobliżu zapory znajduje się stacja limnologiczna Uniwersytetu Gdańskiego. Południowy kraniec jeziora Raduńskiego Górnego rozwidla się na dwie wąskie zatoki, z których wschodnia ma połączenie z przepięknym jeziorem Stężyckim. Nad wysokimi brzegami jeziora znajdują się wspaniałe ośrodki wypoczynkowe oraz domki letniskowe, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów. Z cała pewnością Kaszuby są przepiękną krainą, na terenie, której znajdują się wspaniałe jeziora, które są rajem nie tylko dla żeglarzy, ale także dla licznie przybywających turystów, którzy oprócz niezapomnianych widoków szukają możliwości odpoczynku oraz relaksu.

Tagi: Kaszuby Jezioro Wdzydze Jezioro Charzykowskie Jezioro Raduńskie Górne Jezioro Raduńskie Dolne Jezioro Żukowskie Jezioro Gowidlińskie Zaborski Park Krajobrazowy

Data publikacji: 2009-07-18 | Liczba wyświetleń: 21840