Jezioro Jeziorak najdłuższy akwen w Polsce

Na Jezioraku znajduje się cała masa wysepek, zatok i półwyspów. Wśród 16 wysp na szczególną uwagę zasługują: Wielki Ostrów i Wielka Żuława, która jest największą wyspą śródlądową Europy.

Jeziorak to jezioro rynnowe położone w północno-wschodniej Polsce. Jest to najdłuższy i szósty co do wielkości akwen w Polsce. Położenie jego w Iławskim Parku Krajobrazowym wraz z innym jeziorami (Rucewo Wielkie, Rucewo Małe, Płaskie i Ewingi) tworzy powiązany system kanałów o wspólnym poziomie wód, zwany Kanałem Elblądzkim, jedynym takim w Europie.

Na Jezioraku znajduje się cała masa wysepek, zatok i półwyspów. Wśród 16 wysp na szczególną uwagę zasługują: Wielki Ostrów i Wielka Żuława, która jest największą wyspą śródlądową Europy. W tej plątaninie zatok i półwyspów można się zatopić w ciszy z dala od cywilizacyjnego szumu. Wyspy są siedliskiem wielu gatunków rzadkich ptaków, co najwyraźniej widać o wschodzie słońca.

Z każdej strony akwenu są dogodne miejsca dostępu co stało się główną przyczyną popularności tego jeziora wśród turystów. Sporo tu ośrodków wypoczynkowych i pól namiotowych oferujących dogodną i dobrze zaopatrzoną bazę turystyczną.

Malowniczy krajobraz i walory przyrodnicze tego miejsca są niezaprzeczalne. Największym bogactwem a jednocześnie największą atrakcją turystyczną jest wolna od zanieczyszczeń i nadmiernej ingerencji człowieka, przyroda. W okolicznych miejscowościach akwenu czeka na spragnionych wypoczynku podróżnych sporo interesujących atrakcji. Wiele miejscowości zachowało swój niepowtarzalny klimat i urok rybackich osad.

Na Jezioraku panują idealne warunki do uprawiania żeglarstwa, można po nim podróżować statkiem i udać się na wyprawę kajakiem. Świetna baza portowa na brzegach zbiornika pozwala na pełne korzystanie z oferty wynajmu żaglówek, kajaków i rowerów wodnych. Liczne okoliczne lasy należą do Iławskiego Parku Krajobrazowego, którego walory przyrodnicze umilają czas i upiększają okolicę. Jeziorak i jego okolice to również wspaniałe miejsce na piesze i rowerowe wycieczki po okolicy.

Tagi: Jezioro Jeziorak Iławski Park Krajobrazowy Wielki Ostrów Wielka Żuława żeglarstwo

Data publikacji: 2009-08-08 | Liczba wyświetleń: 5927