Jezioro Klimkowskie - urokliwy zakątek, które koniecznie trzeba zobaczyć

Jezioro malowniczo otoczone Pieninami Gorlickimi stanowi atrakcję turystyczną zarówno dla osób lubiących piesze wędrówki, jak także miłośników wodnych kąpieli i sportów wodnych.

Jezioro Klimkowskie
fot. By Czarusek (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Malowniczo położony, sztuczny zbiornik wodny na rzece Ropie w Beskidzie Niskim od 1994 roku jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Jezioro Klimkowskie pełni wielorakie zastosowanie. Zgromadzona w nim woda spełnia wiele ważnych funkcji. Jest wykorzystywana do celów energetycznych, stanowi także doskonałe źródło wody pitnej dla okolicznych miast. Zbiornik również ma skutecznie chronić przed ewentualnymi powodziami. Miejsce to, ze względu na urokliwe położenie, jest także atrakcją turystyczną regionu.

Historia powstania jeziora Klimkowskiego

Rozpoczęcie budowy sztucznego zbiornika wodnego na rzece Ropie rozpoczęto w latach 70-tych ubiegłego wieku. Postanowiono zbudować  tam zaporę wodną. Powstała ona w najwęższym miejscu doliny, gdzie rzeka przedzierała się przez malowniczo położone, niewielkie szczyty Beskidu Niskiego. Jej wysokość wynosi około 34 metrów, a rozciąga się ona na długości 210 metrów. Podczas budowy zapory powstała przy niej elektrownia wodna, której średnia roczna produkcja wynosi 5,1 mln kWh. Jezioro Klimkowskie zostało wypełnione wodą w 1994 roku. Zbiornik ma długość ponad 5 kilometrów i zajmuje obszar około 306 hektarów. Maksymalnie może pomieścić 43,5 mln metrów sześciennych wody. Podczas budowy zbiornika nie obyło się bez start. Zalana została wieś Klimkówka, a jej mieszkańcy przesiedleni w wyższe partie położone na przełęczy pomiędzy Kiczerą a Suchą Homolą.

Jezioro Klimkowskie - atrakcja turystyczna regionu

Zbiornik Klimkowski jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów nie tylko z regionu, ale także z całej Polski. Wpływa na to jego położenie, a także specyficzne warunki klimatyczne. Jezioro malowniczo otoczone Pieninami Gorlickimi stanowi atrakcję turystyczną zarówno dla osób lubiących piesze wędrówki, jak także miłośników wodnych kąpieli i sportów wodnych. Szczególnie sprzyjające warunki znajdują tam miłośnicy żeglarstwa i windsurfingu. Jezioro Klimkowskie jest ważnym ośrodkiem dla amatorów sportów wodnych w tym rejonie. Przyciąga także miłośników wędkarstwa, którzy mogą liczyć na udane połowy. Infrastruktura wokół zbiornika nie jest mocno rozwinięta, ale na jego zachodnim brzegu, w sezonie, można skorzystać z kilku pól namiotowych, wypożyczalni sprzętu wodnego, a także smacznie zjeść. W rejonie zbiornika są również atrakcyjne ścieżki turystyczne, z których można podziwiać niezapomniane widoki.

Jezioro Klimkowskie dzięki swojemu malowniczemu położeniu i sprzyjającym warunkom klimatycznym z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów spragnionych kontaktu z przyrodą. Infrastruktura wokół niego prężnie zaczyna się rozbudowywać, więc należy się spodziewać, że coraz więcej turystów będzie to miejsce odwiedzać.

Tagi: Beskid Niski Jezioro Klimkowskie Pieniny Gorlickie

Data publikacji: 2016-01-03 | Liczba wyświetleń: 2522