Jezioro Turkusowe we wsi Wapnica

Nazwa jeziora pochodzi od niebieskawo-zielonej barwy lustra wody, która wywołana jest rozszczepieniem światła słonecznego w czystej wodzie oraz odbiciem refleksów od białego kredowego podłoża.

Jezioro Turkusowe
fot. konradkerker/shutterstock.com

Na wyspie Wolin, we wsi Wapnica znajduje się wspaniałe Jezioro Turkusowe o powierzchni 6,74 hektara. Należy podkreślić fakt, że jest to sztuczny zbiornik. Z racji tego, że lustro wody leży na wysokości 2,6 m nad poziomem morza. jezioro tworzy kryptodepresję o głębokości 18,6 m nad poziomem morza.

Warto wiedzieć o tym, że w jeziorze zachodzi krasowe zjawisko, a jego nazwa pochodzi od niebieskawo-zielonej barwy lustra wody, która wywołana jest rozszczepieniem światła słonecznego w czystej wodzie oraz odbiciem refleksów od białego kredowego podłoża. Na południowym brzegu jeziora wznosi się Piaskowa Góra, która jest doskonałym punktem widokowym na jezioro oraz Pagórki Lubińsko-Wapnickie. Jezioro Turkusowe, które powstało w1945 roku jest jedną z największych atrakcji turystycznych Wolińskiego Parku Narodowego.

W miejscu jeziora w czasach niemieckich znajdowało się wyrobisko kopalni kredy, które pracowało na potrzeby dużej cementowni, która znajdowała się w pobliskim Lubinie. Nad Jezioro Turkusowe warto wybrać się zwłaszcza słoneczne dni, kiedy wygląda ono szczególnie ładnie, gdyż jego unikalny kolor jest jeszcze bardziej podkreślony promieniami słonecznymi. Trzeba pamiętać także o tym, że jezioro to jest otoczone licznymi wzniesieniami, które porośnięte są lasem oraz wspaniałą śródziemnomorską roślinnością, wzbudzającą zachwyt wśród przybywających tutaj turystów. Wybierając się nad Jezioro Turkusowe warto pamiętać także o tym, że nie wolno się w nim kąpać ani wędkować. Wokół jeziora prowadzi trasa turystyczna, którą można wejść na klifowy fragment jego brzegu oraz spacerować dalej na Wzgórze Zielonka, z którego rozciąga się niezapomniany widok na Deltę Świny. Zdaniem turystów jest to jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce, które warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu.

Data publikacji: 2009-07-19 | Liczba wyświetleń: 7213