Karkonosze najwyższe pasmo Sudetów

Karkonosze to położone w południowo - zachodniej części kraju, podzielone między Polskę i Czechy najwyższe pasmo Sudetów.

Karkonosze
fot. Archiwum portalu Noclegownia.pl

Karkonosze to położone w południowo - zachodniej części kraju, podzielone między Polskę i Czechy najwyższe pasmo Sudetów. Graniczą one z Kotliną Jeleniogórską, Rudawami Janowickimi oraz Górami Izerskimi. Masyw ukształtowany szczególnie przez zlodowacenie bałtyckie oraz wietrzenie skał. Charakterystyczne dla tego pasma szczyty o kopulastym kształcie pokrywa w większości skalne rumowisko. Najwyższy szczyt Karkonoszy - Śnieżka (1602 metry nad poziomem morza) jest właśnie przykładem takiego rumowiska (gołoborza) powstałego na skutek wietrzenia skał.

Jednym z istotnych elementów krajobrazu Karkonoszy są również skałki granitowe o ciekawych kształtach np.: Końskie Łby, Słonecznik, Trzy Świnki, Pielgrzymy. Szczególnego uroku dodają tym górom polodowcowe Śnieżne Kotły, prawie 200 metrowe przepaście, na których dnie błyszczą się niewielkie jeziorka. Wielki i Mały Staw to dwa inne, bardzo urokliwe zbiorniki wśród skalnych urwisk. Nad Małym Stawem stoi nieduże, ale bardzo sympatyczne schronisko Samotnia. Jest to jeden z najbardziej urokliwych zakątków Karkonoszy. Pośród gór szumią strumyki i urokliwe wodospady, dwa najbardziej znane to Wodospad Szklarki i Kamieńczyka.

Do najpopularniejszych, położonych w Karkonoszach miejscowości turystycznych należą z pewnością Szklarska Poręba i Karpacz. U stóp Szrenicy znajduje się Szklarska Poręba, z której najłatwiej dojść do wodospadów lub wybrać się na Szrenicę (niekoniecznie wyciągiem krzesełkowym). Karpacz jest dobrym punktem wypadu na najwyższy szczyt - Śnieżkę oraz Kotły Wielkiego i Małego Stawu. Wyciąg krzesełkowy może dowieźć turystów na Kopę, skąd na Śnieżkę pozostaje ok. godzina drogi. W samym Karpaczu warto zobaczyć drewniany, norweski kościółek Wang. Inne karkonoskie miejscowości oferują również wiele ciekawych atrakcji. Zamki, pałace i kościoły spotkać można w wielu miejscach Kotliny Jeleniogórskiej. Większość z nich w formie miniatur zgromadzono w Kowarach.

Karkonosze to nie tylko doskonałe miejsce na spacery i górskie wędrówki czy wyprawy rowerowe. Zimą jest to wspaniałe miejsce dla narciarzy. Kompleksy narciarskie w Szklarskiej Porębie i Karpaczu oferują sympatykom sportów zimowych wiele tras narciarskich. Jakuszyce stanowią centrum narciarstwa biegowego. To tutaj co roku organizowana jest wielka impreza narciarstwa biegowego - Bieg Piastów. Poza tym na jakuszyckich trasach spotkać można trenujące psie zaprzęgi.

Wybierając się na wędrówki po górskich ścieżkach należy pamiętać, że wchodzi się do parku narodowego, gdzie wypadałoby odpowiednio się zachować i przestrzegać zasad panujących w Karkonoskim Parku Narodowym.

Tagi: atrakcje turystyczne Karkonosze Śnieżka Wodospad Kamieńczyka Karkonoski Park Narodowy Śnieżne Kotły Pielgrzymy Wodospad Szklarki Końskie Łby Słonecznik Trzy Świnki schronisko Samotnia

Data publikacji: 2007-10-05 | Liczba wyświetleń: 4636