Kaszubskie atrakcje turystyczne - Dębki

Wieś Dębki jest jedną z ciekawszych miejscowości na Kaszubach, którą spragnieni wypoczynku letnicy docenili już dawno.

W dzisiejszych czasach często uciekamy od wielkomiejskiego hałasu na wieś, a wybierając się na wczasy oprócz ekskluzywnych hoteli w ciepłych krajach coraz częściej wybieramy agroturystykę. Ale co to właściwie jest ta agroturystyka? Najkrócej mówiąc jest to wypoczynek na wsi, ale postaram się trochę rozwinąć ten temat. Najistotniejszą atrakcją tego typu wypoczynku jest możliwość bezpośredniego obcowania z naturą. Produkcja rolna i hodowla zwierząt to jest to, czemu możemy przyglądać się z bliska wybierając taką formę urlopu. Często turyści uczestniczą teoretycznie ale i praktycznie w czynnościach produkcyjnych, najczęściej obserwują w jaki sposób produkuje się różnego rodzaju sery i wędliny. Ale na jakie jeszcze atrakcje możemy liczyć podczas agroturystycznych wakacji? Wiele takich gospodarstw proponuje jazdę konną, w okresie zimowym kulig. Pamiętajmy, że coraz częściej nasze dzieci nie widziały w swoim życiu na żywo krowy, owce a nawet kury, więc np. karmienie tych zwierząt będzie dla nich nie tylko nauką, ale i niezapomnianą zabawą.

Dębki - kaszubska wieś letniskowa

Wieś Dębki jest jedną z ciekawszych miejscowości na Kaszubach, którą spragnieni wypoczynku letnicy docenili już dawno. Piękne lasy oraz atrakcyjna, miła dla oka zabudowa sprawiają, że można się tu delektować atmosferą typową dla tradycyjnych miejscowości leżących w granicach Pobrzeża Kaszubskiego. Na letników czekają tu przyjemne wille oraz zaciszne pensjonaty, a gościnność tutejszych gospodarzy jest znana w całej okolicy.

Same Dębki są miejscowością o stosunkowo krótkiej historii. Wieś założona została pod koniec XVIII wieku przez chłopa Macieja Dębka. Otrzymał on ziemię od zakonu w Żarnowcu. Niewielka wioska dość szybko zdobyła uznanie i zaczęła się cieszyć zainteresowaniem znanych osób. Wiadomo, że wypoczywał tu sam generał Józef Haller, gościł tu również Kazimierz Sosnkowski. To dzięki tak znanym gościom Dębki z czasem przemieniły się z niewielkiej wsi w popularne letnisko.

Większość zabudowy letniskowej we wsi pochodzi z okresu międzywojennego. Z tego czasu pochodzi również najciekawszy obiekt w Dębkach, jakim jest tutejsza kaplica. Zbudowana z drewna świetnie oddaje charakter tradycyjnej architektury kaszubskich wsi, a w jej wyposażeniu na szczególną uwagę zasługuje płaskorzeźba ukazująca Matkę Boską Morską. Takie przedstawienia Matki Boskiej są w kaszubskich wsiach zjawiskiem normalnym, a wątki nawiązujące do tematyki morskiej i połowu ryb można znaleźć w wielu świątyniach tego regionu.

Znanym letniskiem są Dębki do dnia dzisiejszego, a na turystów czeka tu malownicza i wygodna plaża. Okoliczne lasy są idealnym miejscem na spacery, a miłośników przyrody kusi pobliski rezerwat przyrody, uznawany za jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla miłośników flory. To rezerwat Piaśnickie Łąki, znany z pięknych torfowisk oraz wydm. Piękne są również bory otaczające wieś. Wchodzą one w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, a wędrówka po ich obszarze może dostarczyć wiele przyjemności.

Data publikacji: 2016-06-10 | Liczba wyświetleń: 1901