Kazimierz Dolny i Nałęczów

Powodów, dla którego całe rzesze turystów, co roku odwiedzają Kazimierz Dolny i Nałęczów jest bardzo wiele. Najważniejsze jest jednak uroczy klimat i ciekawe, regionalne atrakcje, Kazimierza Dolnego.

Kazimierz Dolny i Nałęczów
fot. PHOTOCREO Michal Bednarek/shutterstock.com

Powodów, dla którego całe rzesze turystów, co roku odwiedzają Kazimierz Dolny i Nałęczów jest bardzo wiele. Najważniejsze jest jednak uroczy klimat i ciekawe, regionalne atrakcje, Kazimierza Dolnego.

Dziś miasto Kazimierz, jest znanym ośrodkiem turystycznym, kuszącym przyjezdnych gości szeroką ofertą interesujących miejsc. Położony w malowniczej scenerii, w samym centrum Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, ze względu na niezwykle ciekawe rozwiązanie architektoniczne nazwane jest "perłą" polskiego renesansu.

Usytuowany na Wyżynie Lubelskiej, którą oddziela Dolina Wisły, powstały na podłożu lessowym Kazimierz Dolny może pochwalić się największymi i najpiękniejszymi wąwozami lessowymi w kraju. Nieskażone środowisko okolic Kazimierza, sprzyja występowaniu rzadkich roślin i objętych ochroną gatunków zwierząt.

Niezwykle cennym zabytkiem miasta jest wzniesiony w 1936 roku dom słynnej polskiej pisarki Marii Kuncewiczówny. Uciekający przez najazdem hitlerowskim osobistości z całej polski znajdowali w tym "Domu pod Wiewiórką" schronienie. Był tam między innymi Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Kazimierz Wierzyński i Stanisław Baliński. W Kazimierzu znajduje się muzeum archeologii, historii i sztuk pięknych usytuowane w słynnej Kamienicy Celejowskiej. Zbiory obejmują ponad 5000 eksponatów. Niezwykle ciekawym miejscem do zwiedzenia w Kazimierzu jest jedyne w Polsce Muzeum Złotnictwa. Muzeum to posiada wiele zbiorów z dawnego i współczesnego rzemiosła złotniczego, a również spełnia rolę mecenasa polskiego złotnictwa. Znajdujące się tam eksponaty to niezwykle piękne wyroby złotnicze ze srebra bądź złota, począwszy od okresu baroku na współczesności kończąc.

Odwiedzając Kazimierz Dolny nie wolno pominąć budynku XVI - wiecznego spichlerza. Ta interesująca, dobrze zachowana budowla, mieści w swoim środku Muzeum Przyrodnicze. To ciekawe miejsce pozwala odwiedzającym poznać tajniki ożywionej i nieożywionej przyrody, cofnąć się w czasie i dotknąć skamieliny sprzed milionów lat, bądź poznać naocznie, życie pszczelej rodziny, a zwiedzając budynek ocenić zdolności architektoniczne XVI wiecznych budowniczych.

Będąc w Kazimierzu warto odwiedzić pobliski Zamek Firlejów w Janowcu. Ten niezwykły zabytek barokowej architektury, z którego budową związanych było wiele ówczesnych sław, min Santi Gucci Florentyno (renesans) oraz Tylman z Gameren (barok), jest dziś udostępniony zwiedzającym.

Niezwykłym miejscem okolic Kazimierza jest majestatyczna i malownicza miejscowość Nałęczów. Otoczony pięknymi wąwozami i wzgórzami jest jednym z najpiękniejszych uzdrowisk. Niezwykłości temu miastu dodają piękne wille otoczone bujną zielenią, szumem drzew i śpiewem ptactwa.

W pochodzącym z połowy XVIII wieku Parku znajdują się zabudowania uzdrowiska i zabytkowe łazienki nad stawem wraz z domkami: greckim, angielskim i biskupim. Najcenniejszym architektonicznie zabytkiem Nałęczowa jest barokowy Pałac Małachowskich, w którym znajduje się Muzeum Bolesława Prusa, wraz z licznymi zbiorami dotyczącymi jego osoby i twórczości. Niezwykłością historyczną odznacza się Stary Dwór należący do największej postaci Nałęczowa inżyniera Michała Górskiego, wybudowany w XIX wieku. Postać ta uczestniczyła w wielu wydarzeniach związanych z Nałęczowem. Był on posiadaczem dóbr ziemskich i właścicielem Pałacu Małachowskich, który odstąpił lekarzom na stworzenie sanatorium. Jego postać wiąże się z wieloma, powstałymi w tamtejszym czasie budynkami nałęczowskich uzdrowisk.

Tagi: Kazimierz Dolny Nałęczów Kazimierski Park Krajobrazowy Wyżyna Lubelska Dolina Wisły Muzeum Złotnictwa Muzeum Przyrodnicze Zamek Firlejów w Janowcu Pałac Małachowskich

Data publikacji: 2009-05-30 | Liczba wyświetleń: 3654