Kościerzyna - skansen parowozów i sanktuaria

Kościerzyna to niewielkie, niespełna 27-tysięczne miasteczko, które jednak jest ewenementem na skalę europejską.

Kościerzyna to niewielkie, niespełna 27-tysięczne miasteczko, które jednak jest ewenementem na skalę europejską. To właśnie tu znajdują się dwa sanktuaria, będące zjawiskiem niespotykanym nigdzie indziej na Starym Kontynencie.

Początki Kościerzyny sięgają XIII wieku, kiedy to istniała na tym obszarze osada o charakterze obronnym. Prawa miejskie uzyskała dość szybko, bo już pod koniec XIV stulecia. Od tego czasu rozwija się dość systematycznie; jest to możliwe między innymi dzięki temu, że przez Kościerzynę przebiegają ważne trasy. Chodzi o skrzyżowanie linii kolejowych nr 201 i 211 oraz o połączenie drogi krajowej nr 20 z drogami wojewódzkimi. W dodatku planowana jest rozbudowa SKM Trójmiasto, która miałaby teraz przejeżdżać przez omawianą miejscowość.

Turyści przybywający nad morze, powinni koniecznie zajrzeć do Kościerzyny. Na szczególną uwagę zasługuje tu skansen parowozów, który jest czynny codziennie od 10.00 do 18.00. Innym niezwykle ciekawym obiektem jest Kościół Zmartwychwstańców, który powstał pod koniec XIX wieku. Jest to świątynia ewangelicka, wybudowana w stylu neogotyckim. Miłośnicy architektury sakralnej powinni też zwrócić uwagę na kościół Świętej Trójcy, który powstał ponad 610 lat temu. Znajduje się tutaj cudowny obraz Matki Boskiej Kościerskiej, pochodzący z 1616 roku. Co ciekawe, nie jest to oryginał, ale kopia tego samego obrazu, namalowanego w X stuleciu. Wspomniany kościół farny jest jednocześnie sanktuarium Matki Boskiej Kościerskiej Królowej Rodzin. Drugie jest sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Anielskiej.

Tagi: Kościerzyna sanktuaria skansen parowozów

Data publikacji: 2009-07-13 | Liczba wyświetleń: 3130