Łagów Lubuski - Jezioro Łagowskie i Jezioro Trześniowskie

Łagów Lubuski położony nad jeziorami Trześniowskim i Łagowskim to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na Ziemi Lubuskiej.

Łagów Lubuski, Jezioro Łagowskie, Jezioro Trześniowskie
fot. Bartosz Zakrzewski/shutterstock.com

Wśród wielu atrakcyjnych miejscowości Ziemi Lubuskiej na szczególną uwagę zasługuje Łagów Lubuski. Ta miejscowość położona nad dwoma jeziorami: Trześniowskim i Łagowskim uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi Lubuskiej. Oczywiście największym atutem miejscowości jest doskonałe położenie - Łagowski Park Krajobrazowy, Jezioro Łagowskie, Jezioro Trześniowskie oraz bliskość takich miast jak Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski oraz Słubice (wszystkie oddalone o około 50 km). W Łagowie Lubuskim jest też kilka zabytków, wśród nich najcenniejszy to Zamek Joannitów. Miejscowość znana jest również z cyklicznie odbywających się imprez takich jak Lubuskie Lato Filmowe czy Dni Łagowa.

Jezioro Łagowskie

Jezioro Łagowskie jest jeziorem rynnowym, położonym na terenie Pojezierza Lubuskiego, należącego do Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro to ma powierzchnię 82 hektarów. Jezioro Łagowskie należy do jednych z piękniejszych jezior Polski. Swoją specjalność zawdzięcza przede wszystkim pięknej i jakże naturalnej florze i faunie. Wspaniałe rośliny otaczające brzeg jeziora, lasy liściasto iglaste dookoła jezior, jak i wspaniałe rośliny wodne takie jak glony, pałki wodne, lilie, oraz trzciny pospolite. Należy pamiętać tutaj także o zwierzętach. Jelenie, dziki, piękne ptaki, wolność i swoboda, mają tutaj idealne warunki do życia, rozmnażania się, rozwoju i podtrzymania gatunku. O tym jeziorze można pisać bardzo wiele, oczywiście w samych superlatywach, ja jednak uważam że jeśli ktoś jest czuły na piękno polskich ziem, na piękno przyrody i otaczającej nas natury, to bezzwłocznie powinien odwiedzić to miejsce i dzięki temu jestem pewien że poczuje w sobie cząstkę tego mikroklimatu. Tylko wtedy stanie się jego częścią, tylko wtedy poczuje się emocjonalnie związany z tym miejscem, a jest to doprawdy ważne gdyż takich terenów jak ten, nie ma już w Polsce zbyt wiele, sądzę że należy z tego korzystać póki jeszcze mamy okazje, nie można zwlekać i odkładać tego na później, z prostego wniosku, później może już nie być, klimat ten może zostać zniszczony, może utracić swoją magię, a ta wspaniała atmosfera zostanie zatracona na zawsze. No, to w takim razie do zobaczenia nad Jeziorem Łagowskim, może i ja tam w tym samym czasie będę.

Jezioro Trześniowskie

Jezioro Trześniowskie jest polskim jeziorem rynnowym, głębokim na 58m położonym na Pojezierzu Lubuskim. Jest to jednocześnie jedno z najgłębszych jezior polskich. Jezioro to należy do rezerwatu przyrody – Rezerwat Przyrody Jeziora Trześniowskiego. Dookoła jezioro jest niemal całkowicie porośnięte lasem, przez to las ów daje dom i schronienie wielu gatunkom zwierząt które żyją w tym lesie. Podobnie jest z roślinnością, która w tej okolicy jest niewiarygodnie bujna, piękna, wspaniała i co chyba najważniejsze … naturalna. Jezioro Trześniowskie z Jeziorem Łagowskim połączone jest drobnym przesmykiem, przez co można by powiedzieć że stworzony jest dużo większy akwen wodny, a już na pewno obszar rezerwatu ma tutaj dominującą rolę. Jest to idealne miejsce dla osób lubiących wyjeżdżać z plecakiem, namiotem i karimatą. W lesie można rozbić swój namiot w specjalnie oznakowanym do tego celu, terenie. Można napawać się pięknem przyrody, wdychać świeże, czyste, leśne powietrze, poczuć tą leśną ciszę, leśną atmosferę, wspaniały i nieporównywalny do niczego klimat. Do tego jest możliwa także kąpiel w jeziorze, bardzo czystym i głębokim. W okresie letnim woda staje się cieplejsza, można na jeziorze prócz pływania popływać łódką, połowić ryby po wykupieniu licencji (75 zł za tydzień). Jest to bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich ludzi lubiących wakacje na łonie natury, dla których luksus nie jest niezbędną rzeczą, ale którzy potrafią cieszyć się tym co naturalne i piękne.

Tagi: wakacje Łagowski Park Krajobrazowy Łagów Lubuski Jezioro Łagowskie Jezioro Trześniowskie Pojezierze Lubuskie Rezerwat Przyrody Jeziora Trześniowskiego

Data publikacji: 2008-08-21 | Liczba wyświetleń: 15761