Łeba i okolice

Okolice Łeby to region naszego wybrzeża wyróżniający się szczególnymi walorami krajobrazowymi.

Zachód słońca na plaży w Łebie
fot. Marcin Krzyzak/shutterstock.com

Łeba i okolice to miejsce wprost wymarzone na spędzenie wakacji. Ten region naszego wybrzeża wyróżnia się szczególnymi walorami krajobrazowymi. Spotkać tam można piękne lasy, jeziora oraz unikatowe w skali europejskiej ruchome wydmy. Pod tym względem okolice Łeby zdecydowanie wyróżniają się na tle pozostałej części wybrzeża. Jest to również doskonała baza wypadowa do Trójmiasta oraz na Półwysep Helski. Łeba podobnie jak większość nadmorskich miejscowości posiada doskonale rozwiniętą bazę noclegową. Przeważają kwatery prywatne ale nie brakuje również hoteli, pensjonatów oraz niezwykle modnych ostatnio ośrodków SPA. Oczywiście także amatorzy biwakowania nie będą zawiedzeni, ponieważ czekają na nich liczne pola namiotowe. Miejscowość ta należy do najbardziej obleganych miejsc nad Bałtykiem. Osoby nie lubiące tłumów mogą udać się do jednej w mniejszych i spokojniejszych okolicznych wiosek lub miasteczek.

Słowiński Park Narodowy

Największą atrakcją tego regionu jest Słowiński Park Narodowy. Właśnie na terenie parku znajdują się słynne ruchome wydmy oraz malownicze jeziora: Łebsko, Gardno, Smołdzińskie oraz Dołgie Wielkie i Dołgie Małe. Słowiński Park Narodowy w 1977 roku został włączony przez UNESCO do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery. Od 1995 roku znajduje się też na liście terenów chronionych konwencją ramsarską o obszarach wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu przyrodniczym. Jeziora znajdujące się na obszarze parku są wyjątkowe w skali kraju, należą bowiem do grupy jezior przybrzeżnych. Okresowo występujące dopływy słonej wody pozwalają na rozwinięcie się charakterystycznej roślinności. Ponadto przez tereny parku przepływa aż siedem rzek. Oprócz wspomnianych już wydm charakterystycznymi elementami krajobrazu parku są bagna, podmokłe łąki oraz torfowiska.

Łeba i okolice - atrakcje turystyczne

Elementem który wyróżnia tą część wybrzeża jest duża liczba szlaków turystycznych na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Dzięki temu wypoczywając w Łebie lub jej okolicach możemy aktywnie spędzić czas, dodatkowo mamy okazję obcować z przyrodą oraz podziwiać wspaniałe krajobrazy. Do największych atrakcji turystycznych tego regionu zalicza się: Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie, latarnię morską Czołpino, rezerwat przyrody Rowokół, ruchome wydmy. Najpopularniejsze miejscowości w tym regionie to: Gardna Wielka, Izbica, Smołdzino, Łeba, Rowy.

Tagi: Latarnia Morska Czołpino Jezioro Łebsko Słowiński Park Narodowy Rowy Łeba ruchome wydmy Smołdzino Rowokół Muzeum Wsi Słowińskiej jezioro Gardno jezioro Smołdzińskie jezioro Dołgie Wielkie jezioro Dołgie Małe Gardna Wielka Izbica Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego

Data publikacji: 2008-06-22 | Liczba wyświetleń: 11234