Majorka - królowa hiszpańskich wysp

Majorka jest jedną z wysp hiszpańskich najczęściej odwiedzanych przez turystów europejskich. Znajduje się ona w archipelagu wysp Balearów na Morzu Śródziemnym.

Majorka - królowa hiszpańskich wysp
fot. Irina Papoyan/shutterstock.com

Majorka jest jedną z wysp hiszpańskich najczęściej odwiedzanych przez turystów europejskich. Znajduje się ona w archipelagu wysp Balearów na Morzu Śródziemnym. Jednym z najciekawszych pod względem turystyki miejscem jest główne miasto Majorki Palma de Mallorca. Inną równie ciekawą zobaczenia miejscowością jest także Valldemossa.

Budowla, którą szczególnie szczyci się miasto Palma de Mallorca jest słynna katedra La Seu. Jest to ogromna budowla obejmująca aż 6.6 tys. m. kwadratowych. Położona jest w towarzystwie innych imponujących budynków, będących rezydencjami i kamienicami miejskimi. Katedra La Seu budowana była od XIV do XVI wieku. Reprezentuje przepiękny styl kastylijskiego gotyku. Najwyższa rozeta tej świątyni ma wysokość aż 90 m. kwadratowych. Imponująco przedstawia się także w środku. Podczas mszy ołtarz oświetlony jest przez dziesiątki lamp oraz świec umiejscowionych na ogromnej konstrukcji, kształtem przypominającej cierniowa koronę. System elementów symbolicznych robi ogromne wrażenie, szczególnie dla przyjezdnych z tak religijnego kraju jak Polska. Choć w życiu codziennym mieszkańców Majorki coraz mniej widać już przywiązania do tradycji i religii, w takim miejscu jak świątynia La Seu nie można zapomnieć o prastarych wartościach.

Część katedry, a dokładnie dolną część dzwonnicy i dwa kapitularze zamieniono na muzeum. Museu de la Catedral mieści w sobie bezcenne skarby sztuki sakralnej. Długa historia katedry pozostawiła po sobie wiele cennych przedmiotów świadczących o znaczeniu owego miejsca dla religii całego kraju. Do najcenniejszych przedmiotów znajdujących się w muzeum katedralnym należą: monstrancja z pozłacanego srebra, pochodząca z końca XVI wieku, szereg eksponatów prezentujących gotyckie dzieła szkoły majorkińskich prymitywistów, a także dzieła szkoły znanej z XIV wieku, Mistrza Przywilejów.

Stare miasto Pakma de Mallorca stanowi labirynt uliczek rozciągających się zaraz za katedrą. Miejsce to przez lata pozostawione zostało samemu sobie. Dopiero od kilkunastu lat trwa remont na dużą skalę. Dzięki niemu miasto zyskuje nowy blask, jednocześnie eksponując zabytki, do których należą liczne renesansowe rezydencje oraz barokowe i średniowieczne kościoły.

Valldemossa jest niewielką miejscowością, utrzymującą się przede wszystkim z turystyki. Miasteczko jest bardzo malowniczo położone, znajduje się u podnóża skalistych gór. Sprawia to, że przebywanie w tym miejscu zdaje się być jakby magiczne. Valldemossa jest jednym z miejsc na Majorce, które ma czym zachęcić do przyjazdu swoich gości. Pełne jest wysokiej klasy zabytków. Nie można przejść nie zatrzymując się między innymi w: Klasztorze Real Cartuja de Jesus de Nazaret, Kościele parafialnym, zbudowanym w stylu gotyckim, a pochodzącym z XIII wieku, Placu króla Sancha, z XIV wieku, z przepięknym ogrodem oraz Museu Municipal Art Contemporani, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej.

Tagi: zabytki Morze Śródziemne Baleary Majorka Hiszpania Palma de Mallorca Valldemossa katedra La Seu

Data publikacji: 2018-02-24 | Liczba wyświetleń: 1518