Malediwy - turystyka z nutką tajemnicy

Malediwy to państwo zaliczane do Azji Południowej, obejmujące około 1200 nizinnych wysp koralowych.

Malediwy - turystyka z nutką tajemnicy
fot. Martin Valigursky/shutterstock.com

Malediwy są archipelagiem wysp na Oceanie Indyjskim. Natomiast państwo Malediwy zaliczane jest do Azji Południowej i obejmuje około 1200 nizinnych wysp koralowych, które tworzą 19 atoli (są to rafy koralowe tworzące pierścienie). Trudno dokładnie powiedzieć ile takich wysp zalicza się do państwa Malediwy, ponieważ liczba ich ciągle się zmienia. Morze zatapia jedne, a tworzy i ukazuje spod swojej powierzchni inne koralowe wyspy. 202 wyspy są na stałe zamieszkane przez ludzi. Przedstawiona powyżej specyfika naturalnych warunków położenia tego kraju, sprawia, że Malediwy stały się niezmiernie interesujące dla turystów z innych części świata. Także coraz więcej Polaków udaje się w tamte rejony, aby zapoznać się z tym nietypowym państwem.

Planując wyjazd na Malediwy warto zapoznać się z tym co spotka nas na miejscu. Charakterystyczny klimat tej części świata nazwany jest równikowym wilgotnym. Już to sugeruje nam, że spędzony tam czas będzie bardzo udany. Temperatura w trakcie całego roku wahająca się pomiędzy 24 a 30 stopniami C, zadowoli nawet najbardziej wybrednych. Zagrażają nam tylko, dość często pojawiające się opady deszczu.

Historia Malediwów sprawia, że nie tylko amatorzy sportów wodnych oraz plażowego leniuchowania znajdą tu coś dla siebie. Malediwy zostały zaludnione ok. 500 roku przed naszą erą, kiedy to na archipelag przybyli osadnicy buddyjscy z Cejlonu, Indii i innych azjatyckich państw. Na początkach średniowiecza władca tego kraju przeszedł na iIslam, dzięki temu można w tym kraju oglądać zabytki architektury sakralnej należącej do obu wyznawanych tam religii. W późniejszym czasie Malediwy znajdowały się pod protektoratem Portugalczyków, Holendrów, a w końcu Brytyjczyków. Jak nie trudno się domyślić, wszystkie te narody pozostawiły na wyspach archipelagu Malediwy elementy swojej kultury, szczególnie widoczne w krajobrazie kraju.

Władze Malediwów prowadzą politykę hermetyczną, niezaangażowaną. Jednym z jej objawów jest zakaz wpuszczania turystów na wyspy zamieszkałe przez tubylców. Kurorty i ośrodki turystyczne umiejscowione są tylko na pozostałych wyspach archipelagu. Może być to jednak tylko zaleta tego kraju z punktu widzenia turystów. Rozrzucone po Oceanie Indyjskim wysepki charakteryzują się nieskażoną przyrodą i piaszczystymi, bardzo czystymi plażami.

Najchętniej odwiedzają Malediwy turyści, którzy wolą aktywny sposób wypoczywania. Czysta i ciepła woda zachęca do spędzania czasu podczas różnego rodzaju sportów wodnych. Wodne narty, skutery, surfing i windsurfing to najczęściej spotykane z tamtejszych plaż widoki. Szczególną atrakcją jest także nurkowanie. Przepiękne wyspy koralowe zapewniają moc atrakcji dla fascynatów wrażeń podwodnych.

Malediwy zapewniają turystykę na bardzo wysokim poziomie. Warto zobaczyć w tym kraju jedyne miasto, czyli stolicę Malediwów Mele. A także inne ciekawe miejscowości, jak Seenu oraz wyspy Fuamulaku i Kudahuvadhoo.

Tagi: Malediwy nurkowanie windsurfing wyspy koralowe narty wodne surfing

Data publikacji: 2019-06-09 | Liczba wyświetleń: 1139