Masyw Śnieżnika

Do masywu górskiego Śnieżnika zaliczamy grupę pasm leżących we Wschodnich Sudetach, wychodzących z najwyższego szczytu Śnieżnika.

Sudety, Masyw Śnieżnika
fot. CCat82/shutterstock.com

Do masywu górskiego Śnieżnika zaliczamy grupę pasm leżących we Wschodnich Sudetach, wychodzących z najwyższego szczytu Śnieżnika (1425 m.n.p.m). Masyw ten mniej więcej po połowie znajduje się po polskiej i czeskiej stronie.

Śnieżnik, od którego jako zwornika, prowadzą cztery pasma: Pasmo Krowiarek z Przełęczą Puchaczówką (864 m.n.p.m), pasma Żmijownica, Dziczy Grzbiet ciągnący się aż do Przełęczy Płoszczyzny (817 m.n.p.m), wraz z czeskim pasmem Susziny (1321 m.n.p.m) i Podbelki (1307 m.n.p.m). Niezwykle ciekawe jest pasmo graniczne ze szczytem Trójmorskiego Wierchu (1145 m.n.p.m) i Małego Śnieżnika (1326m.n.p.m).

Całość charakteryzuje się dość stromymi zboczami i płaskimi szczytami, co daje wiele możliwości na tworzenie ciekawych szlaków turystycznych. Niezwykle interesująca, zwarta budowa masywu nadaje mu klimatycznej i przyrodniczej różnorodności. Wyjątkową atrakcją masywu Śnieżnika, poza samym szczytem, jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie.

Trójmorski Wierch, to góra z której początek biorą dopływy trzech Europejskich mórz: Bałtyckiego Północnego i Czarnego. Swoje źródła posiadają tutaj rzeki Odra Łaba i Dunaj. Niezwykle ciekawe miejsce na turystyczne wyprawy dostarcza nam masyw Śnieżnika. Piękna dzika przyroda nadaje temu miejscu wyjątkowej kolorystyki. Ze względu na dużo ilość opadów panują na Śnieżniku idealne warunki dla sportów zimowych utrzymujące się aż do później wiosny.

Największym atrakcjami masywu są poza szczytami: Wodospad Wilczki, Ogród Bajek w Międzygórzu, Mariańskie Skały, Sanktuarium Maria Śnieżna na Iglicznej oraz wymarłe i niezwykle ciekawe miasteczko w samym sercu gór Bolesławów. Na całym masywie Śnieżnika poza wyjątkiem Pasma Krowiarek znajduje się Śnieżnicki Park Krajobrazowy, co w dużej mierze przyczynia się do zwiększenia walorów przyrodniczo -turystycznych tego masywu.

Tagi: Wodospad Wilczki Śnieżnicki Park Krajobrazowy Trójmorski Wierch Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie Śnieżnik

Data publikacji: 2009-06-04 | Liczba wyświetleń: 3589