Muzea w Warszawie

Nasza stolica może się pochwalić imponującą liczbą muzeów.

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie istnieje już od pierwszej połowy 1920 roku dzięki dekretowi Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Od tych ponad 80 lat gromadzone są zbiory z całej Polski związane z polskim orężem. Możemy zobaczyć jak wyglądały dawne zbroje czy mundury żołnierzy naszego kraju. Jednak najwięcej zbiorów pochodzi z okresu II Wojny Światowej: samoloty, działa, armaty, czy pojazdy opancerzone - to wszystko każdy miłośnik militariów tutaj obejrzy.

Muzeum Powstania Warszawskiego otwarte zostało w przeddzień 60 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się II Wojną Światową a szczególnie Powstaniem Warszawskim. Największą popularnością cieszy się Hala B, w której to znajduje się replika samolotu B-24 Liberator, który był pilotowany przez kapitana Zbigniewa Szostaka.

Przy Alejach Jerozolimskich mieści się Muzeum Narodowe w Warszawie, największe w Warszawie i jedno z największych na kontynencie europejskim. Obejrzeć tu można między innymi zbiory sztuki starożytnej - starożytny Rzym, starożytna Grecja, starożytny Egipt czy Mezopotamia. Szczególnie bogata jest ekspozycja ze sztuką egipską - profesor Kazimierz Michałowski kierował wieloma wykopaliskami, a przedmioty znalezione umieszczone zostały właśnie w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Łazienki Królewskie w Warszawie to kolejne bardzo ciekawe muzeum w Warszawie. Obiekt powstał w XVIII wieku z inicjatywy króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Odbywały się tutaj spotkania króla Polski z młodymi ludźmi, obecnie okolica jest miejscem spaceru wielu warszawiaków - zarówno starszych, jak i studentów. Pałac Łazienkowski był w początkowym okresie rezydencją magnacką, a pod koniec XVIII wieku za sprawą Stanisława Augusta Poniatowskiego stał się rezydencją królewską. Nieopodal pomarańczarni zobaczyć możemy Biały Domek będący schronieniem w XIX wieku Ludwika XVIII.

Tagi: muzea Warszawa Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie Muzeum Powstania Warszawskiego Muzeum Narodowe w Warszawie Łazienki Królewskie w Warszawie

Data publikacji: 2008-11-05 | Liczba wyświetleń: 3893