Na urlop do Chorwacji

Planujesz urlop? Zobacz nasz przewodnik po Chorwacji.

Na urlop do Chorwacji
fot. pixabay.com

Chorwacja to państwo w południowej Europie nad Morzem Adriatyckim z dość długą linią brzegową co sprzyja rozwojowi turystyki. Zagrzeb to stolica a zarazem największe miasto Chorwacji. Zwiedzanie tego miasta należałoby zacząć od placu Świętego Marka na którym mieści budynek parlamentu oraz pałac Banski Dvori gdzie rezyduje prezydent. W pobliżu znajduje się gotycki kościół Świętego Marka oraz kościół Jezuitów pw. Świętej Katarzyny. Codziennie w samo południe w jednym z okien wieży Lotršeak oddawana jest armatnia salwa na cześć udanej obrony miasta przed najazdem tureckim w XVI wieku. W mieście znajduje się Muzeum Etnograficzne w którym zgromadzone są chorwackie stroje ludowe oraz zbiory z innych krajów świata.

Celem wielu turystów przyjeżdżających do tego kraju jest niewątpliwie Dubrownik który kusi swoim położeniem w południowej części Chorwacji a zarazem klimatem który zachęca do plażowania i uprawiania sportów wodnych. Miasto warto zacząć zwiedzać od Starego Miasta które jest na liście dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Inną wartą zwiedzenia miejscowością jest Split największe po stolicy kraju miasto a zarazem największe nadmorskie miasto tego kraju. Znajduje się tu duży port morski w którym można pozwiedzać przycumowane do brzegu statki, lub wybrać się jakąś jednostką w rejs w morze gdyż znajduje się tutaj terminal promowy. Turyści spragnieni zwiedzania pozostałości obecności Rzymian na tym terenie nie będą zwiedzeni albowiem można znaleźć tu pozostałości akweduktu. Amatorów słonecznych kąpieli ucieszą czyste i bezpieczne plaże. Liczne muzea w mieście ucieszą osoby zainteresowane historią tego miasta i okolic.

W środkowej części kraju znajduje się Park Narodowy Jezior Plitwickich gdzie są liczne jeziora oraz wodospady. Zwiedzający mogą skorzystać z transportu wodnego ale możliwe jest również zwiedzanie pieszo – do wyboru, do koloru. W parku spotkamy dużo rodzajów drzew oraz zwierzęta takie jak: traszki, ryby, ropuchy, żaby, bociany, niedźwiedzie, sarny, jelenie i dużo więcej. W Šibeniku znajdziemy liczne pozostałości po fortecach które niegdyś broniły mieszkańców przed Imperium Osmańskim. Dzisiaj miasto to ważny ośrodek kulturalny i artystyczny co roku odbywają się tu przeróżne imprezy kulturalne a na ulicach można spotkać wielu artystów – malarzy. Będąc tutaj można zwiedzić katedrę św. Jakuba która jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO więc jest to zabytek klasy najwyższej. Ważnym ośrodkiem turystycznym jest Zadar, miasto w środkowej Dalmacji imponuje liczbą zabytków – jest tu wiele zabytkowych kościołów, pozostałości obecności Rzymian na tym terytorium, XVI wieczny klasztor Franciszkanów oraz w centrum miasta ratusz, ale tak naprawdę to jest to miasto głównie turystyczne gdyż jest tu duża ilość hoteli i kwater prywatnych, puby i szeroka plaża.

Tagi: turystyka Chorwacja wodospady jeziora Dalmacja Morze Adriatyckie Zagrzeb Muzeum Etnograficzne w Zagrzebiu Dubrownik Split port morski Park Narodowy Jezior Plitwickich Zadar

Data publikacji: 2008-06-02 | Liczba wyświetleń: 4314