Najatrakcyjniejsze turystycznie kraje świata

Ranking najczęściej odwiedzanych przez turystów krajów świata wydaje się dość zaskakujący.

Najatrakcyjniejsze turystycznie kraje świata, Prowansja, Francja
fot. Konstanttin/shutterstock.com

Człowiek ze swej natury jest istotą ciekawą świata. Ta ciekawość jest jednym z motorów napędowych rozwoju ludzkości. Inną cechą charakteryzującą człowieka jest potrzeba wypoczynku. Te dwa elementy, czyli ciekawość świata i chęć a właściwie konieczność wypoczywania doprowadziły do powstania turystyki.

Termin turystyka pochodzi od francuskiego słowa tour, oznaczającego wycieczkę, czyli podróż kończącą się powrotem do miejsca, z którego podróż się rozpoczęła. Istnieje kilka książkowych definicji turystyki. W życiu codziennym rozumiemy turystykę jako wyjazd (opuszczenie stałego miejsca zamieszkania) w celach wypoczynkowych. Obecnie mamy do czynienia również z wyjazdami w celach zdrowotnych (turystyka zdrowotna lub medyczna) oraz w celach zarobkowych (turystyka zarobkowa). Ogólnie jednak w większości wyjeżdżamy aby wypoczywać oraz zwiedzać i poznawać nowe miejsca.

Najatrakcyjniejsze turystycznie kraje świata

Czołówka rankingu krajów pod względem liczby turystów w 2005 roku:

 1. Francja - 76,0 mln
 2. Hiszpania - 55,6 mln
 3. Stany Zjednoczone - 49,4 mln
 4. Chiny - 46,8 mln
 5. Włochy - 36,5 mln
 6. Wielka Brytania - 30,0 mln
 7. Meksyk - 21,9 mln
 8. Niemcy - 21,5 mln
 9. Turcja - 20,3 mln
 10. Austria - 20,0 mln

Zestawienie to wydaje się dość zaskakujące. Wydawałoby się, że najwięcej turystów ściąga do gorących krajów, z pięknymi plażami i ciepłym morzem. Nie dziwi więc pierwsze miejsce Francji oraz drugie Hiszpanii. Niespodziewane natomiast jest miejsce w czołówce zimnej i deszczowej Wielkiej Brytanii czy nieposiadającej dostępu do morza Austrii, choć tu magnesem ściągającym turystów są pewnie Alpy. Nie wydaje się również, aby szczególnie atrakcyjnym turystycznie krajem były Niemcy (8 miejsce). Polska znajduje się na wysokim piętnastym miejscu co również może wydawać się zaskakujące zważywszy na fakt, iż za nami są takie kraje jak Grecja (17 miejsce), Portugalia (18 miejsce) czy egzotyczna Tajlandia (19 miejsce). Ciekawie prezentuje się też ranking krajów pod względem dochodów z turystów w 2005 roku, którego czołówkę prezentujemy poniżej:

 1. Stany Zjednoczone - 81,7 mld dolarów
 2. Hiszpania - 47,9 mld dolarów
 3. Francja - 42,3 mld dolarów
 4. Włochy - 35,4 mld dolarów
 5. Wielka Brytania - 30,7 mld dolarów
 6. Chiny - 29,3 mld dolarów
 7. Niemcy - 29,2 mld dolarów
 8. Turcja - 18,2 mld dolarów
 9. Austria - 15,5 mld dolarów
 10. Australia - 15,0 mld dolarów

W tym rankingu Polska wypada o wiele gorzej (27 miejsce), co świadczyć może i niewykorzystanym potencjale. Turystyka w naszym kraju dopiero się rozwija, stając się coraz mocniejszą i ważniejszą gałęzią naszej gospodarki.

Źródło danych: www.world-tourism.org/facts/eng/highlights.htm

Tagi: turystyka ranking

Data publikacji: 2007-08-17 | Liczba wyświetleń: 11352