Najpiękniejsze miejsca w Beskidach

Beskidy są najmłodszymi górami w naszym kraju, a ich całkowita długość wynosi mniej więcej 600 kilometrów.

Beskidy zaczynają się na zachodzie na rzece Beczwa w Czechach, a kończą na ukraińskiej rzece Czeremosz. Góry są najmłodszymi w naszym kraju, a ich całkowita długość wynosi mniej więcej 600 kilometrów. Najwyższym szczytem po polskiej stronie Beskidów jest Babia Góra mająca 1725 metrów nad poziomem morza. Natomiast największy grzbiet Beskidów znajduje się na Ukrainie - Howerla o wysokości 2061 metrów nad poziomem morza.

Beskid Śląski jest bardzo chętnie odwiedzany przez mieszkańców zanieczyszczonego Górnego Śląska. Mieszkańcy, którzy tu przybędą oraz turyści z innych zakątków naszego kraju będą mogli oddychać świeżym powietrzem. Jednak świeże powietrze to nie wszystko, w góry przyjeżdża się przecież, by pojeździć na nartach. Panują tutaj idealne warunki zarówno dla narciarzy, jak i snowboardzistów. Najwyższym szczytem tych Beskidów są Skrzyczne mogące się poszczycić wysokością na poziomie 1257 metrów nad poziomem morza. Na samej górze umiejscowionych jest wiele atrakcji turystycznych między innymi: strzelnica, ścianka wspinaczkowa, boisko czy basen dla dzieci.

W Beskid Żywiecki warto się wybrać chociażby ze względu na Żywiecki Park Krajobrazowy. Zobaczymy tutaj bardzo interesującą roślinność i zwierzęta w niektórych wypadkach nie występujące nigdzie indziej w Polsce. Miejsce to udostępnione jest zwiedzającym od połowy marca roku 1986. W Sopotni Wielkiej znajduje się największy w Beskidach wodospad mający wysokość 10 metrów, musimy go koniecznie odwiedzić. W obszarze parku mieści się wiele różnego rodzaju rezerwatów przyrody i innych zbiorowisk roślinnych. Przez obszar parku przechodzi odcinek bardzo znanego Głównego Szlaku Beskidzkiego.

Beskid Sądecki jest godzien odwiedzenia przede wszystkim z uwagi na bliskość pięknego Dunajca. Nad rzeką tą organizowane są przez flisaków spływy przez malownicze doliny. Ciekawym miejscem, które należałoby odwiedzić jest miejscowość Rytro gdzie znajdują się ruiny zamku. Poza tym zobaczyć możemy też schron zbudowany w lipcu 1939 roku. Do momentu wybuchu wojny dobudowane zostały jeszcze umocnienia po stronie południowej i zachodniej. Jednak okazały się one całkowicie bezużyteczne, gdyż Niemcy zaatakowali od północy. Na Jaworzynę możemy się dostać przy pomocy nowoczesnej kolejki gondolowej, z kabiny możemy podziwiać bardzo piękne widoki na okolice.

Beskid Niski należy do najniższych w całych Beskidach. Najwyższa góra po polskiej stronie nie przekracza wysokości 1000 metrów, jest nim Lackowa mająca wysokość 997 metrów nad poziomem morza. Beskid Niski uważany jest za najbardziej dziki masyw górski w naszym kraju. Jest tak z powodu krajobrazów w bardzo małym stopniu zmienionych działalnością człowieka oraz zwierzętom, które możemy tutaj spotkać. Poza tym jest to jedno z niewielu miejsc w naszym kraju, gdzie wydobywane jest czarne złoto, czyli ropa naftowa. W Beskidzie Niskim możemy się natknąć na bardzo interesujące koty - rysie, będące już rzadkością w naszym kraju. Nader pięknie wygląda przełom rzeki Jasiołki między Ostrą a Piotrusiem, widok ten urzeknie nawet największego przeciwnika wędrówek.

Beskid Wyspowy położony jest w zachodniej części Beskidów między Doliną Skawy a Kotliną Sądecką. Swoją nazwę pasmo zawdzięcza temu, że szczyty górskie są tutaj w większości przypadków odizolowane. Największą górą jest Mogielica mogąca się pochwalić wysokością rzędu 1171 metrów nad poziomem morza. Na samej górze Mogielnicy znajduje się wieża widokowa, z której będziemy w stanie podziwiać wspaniałe widoki. Aby się dostać na szczyt góry trzeba skorzystać z jednego z trzech szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Przechadzając się w tych okolicach możemy się natknąć na jedną z wielu przełęczy. Niektóre z nich stanowią naprawdę ciekawą formę wędrówki po tych urokliwych górach.

Data publikacji: 2008-12-16 | Liczba wyświetleń: 7906