Najpopularniejsze i najlepsze miejscowości uzdrowiskowe Polski

Poznaj najpopularniejsze miejscowości uzdrowiskowe Polski: Ciechocinek, Busko Zdrój, Szczawnica, Szczawno Zdrój, Nałęczów.

W Polsce istnieje wiele miejscowości uzdrowiskowych, lecz nie wszystkie oferują usługi na wysokim poziomie. Uzdrowiska są to miejscowości, które posiadają w ofercie określone i specyficzne warunki klimatyczne oraz naturalne wykorzystywane do leczenia określonych schorzeń. Te specyficzne warunki to przede wszystkim walory przyrodnicze i zasoby naturalne takie jak: wody mineralne, gazy, borowiny, solanki i wiele innych. Głównym celem tego rodzaju ośrodków jest rehabilitacja zdrowotna po leczeniu szpitalnym albo kuracje profilaktyczne.

W naszym kraju jest wiele miejscowości uzdrowiskowych, które różniących się od siebie ofertą, czyli tym co mają do zaoferowania dla kuracjuszy. Oferta zależy głównie od posiadanych zasobów naturalnych i właściwości klimatycznych.

Do najpopularniejszych i najlepszych miejscowości uzdrowiskowych Polski zaliczamy:

  • Ciechocinek – położony w Kotlinie Toruńsko-Bydgoskiej, gdzie leczy się głównie choroby układu krążenia, dróg oddechowych, reumatyzm, nerwice oraz choroby kobiece. Powstały tu m.in. szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, prewentorium, ośrodki wypoczynkowe, zakłady przyrodolecznicze, pijalnia wód mineralnych, hotele, restauracje oraz warzelnia soli. To niezwykle piękne miejsce, gdyż część uzdrowiskowa bogata jest w zieleń parków, skwerów, kwietników i dywanów kwiatowych. Rokrocznie przyjeżdża tu wielu kuracjuszy i turystów, którzy pragną zarzyć wspaniałych wód leczniczych, takich jak: chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe, żelaziste czy borowe. Stosowane są tutaj następujące zabiegi: kąpiele solankowe, jodobromowe, siarkowe, zawijania borowinowe, balneoterapie, masaże i itd.
  • Busko Zdrój – to miasteczko położone na obszarze Gór Świętokrzyskich, na Wyżynie Miechowskiej. Leczone są tu takie choroby jak: reumatyzm, schorzenia dermatologiczne i stany pourazowe narządów ruchu. Warto na pewno podkreślić fakt, iż znajdują się tu unikalne nie tylko na skalę naszego kraju, ale w ogóle – są to siarczano-słone wody mineralne. Na dzień dzisiejszy jest tu bardzo dobrze rozwinięta baza sanatoryjna, które dysponuje ponad 2100 miejscami dla przybywających tu kuracjuszy. Każdego roku wykonuje się około półtorej miliona zabiegów, z czego ponad połowa to kąpiele siarczkowe.
  • Nałęczów – to miasto leżące w województwie lubelskim, w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Znany już był na początku XX wieku, a kuracjuszami byli m.in. Stefan Żeromski, Bolesław Prus czy Henryk Sienkiewicz. W Nałęczowie powstało kilka sanatoriów, domów wczasowych, szpital uzdrowiskowy i ośrodek odnowy biologicznej. Prowadzi się tu zwłaszcza rehabilitację dla osób po transplantacji serca, a także inhalacje w jaskini solnej, czyli kuruje się tu serce, nerwy oraz poprawia samopoczucie.
  • Szczawno Zdrój - to miasto leżące w województwie dolnośląskim, w Górach Wałbrzyskich (Sudety Środkowe), u podnóża góry Chełmiec (869 m), najwyższego szczytu Gór Wałbrzyskich. Jest to najstarsze uzdrowisko na Dolnym Śląsku, a cudowne właściwości lecznicze wód wykonywane są od kilku stuleci. Występujące tu wody lecznicze posiadają rzadko spotykane szczawy wodorowęglanowo-sodowo-wapniowo-magnezowe. Leczone są tu takie schorzenia jak: schorzenia narządu ruchu, górnych i dolnych dróg oddechowych, schorzenia układu pokarmowego, moczowego oraz laryngologiczne. Poza tym Szczawno Zdrój to również piękno natury, są tu przepiękne parki, lasy, łąki, które przyciągają także tych spragnionych kontaktu z przyrodą. Warto dodać, iż powstał tutaj Dom Zdrojowy uznawany za najpiękniejsze i najokazalsze sanatorium w Polsce.
  • Szczawnica – to znane uzdrowisko leżące w województwie małopolskim, w dolinie Grajcarka w bezpośrednim sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego. Miasteczko jest niezwykle malowniczo położone co staje się jego dodatkowym atutem, otoczone pięknymi górskimi zboczami, które porastają lasy. Powstało tu wiele obiektów sanatoryjnych, domów wczasowych, pensjonatów oraz kwater prywatnych. Dlatego też Szczawnica to idealny punkt wypadowy dla miłośników pieszych wędrówek. Jako uzdrowisko miejscowość znana jest już od 150 lat i po dziś dzień można tu leczyć dokuczliwe schorzenia i doskonale wypocząć. Uzdrowisko posiada aż 12 źródeł wód mineralnych, takich jak: szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe, bromkowe bogate w sole mineralne, które pomagają w leczeniu następujących schorzeń: schorzeniach dróg oddechowych, nieżytach żołądka, zaparciach, skazie moczowej, miażdżycy tętnic, z wysokim poziomem cholesterolu, schorzeń alergicznych, schorzeń aparatu głosu oraz osteoporozie.
Tagi: miejscowości uzdrowiskowe uzdrowiska Nałęczów Szczawno-Zdrój uzdrowiska w Polsce Ciechocinek Busko Zdrój Szczawnica najpopularniejsze uzdrowiska kuracje uzdrowiskowe wody mineralne turystyka medyczna

Data publikacji: 2008-10-04 | Liczba wyświetleń: 31360