Największe jeziora świata

Zobacz zestawienie największych jezior na świecie wraz z ich charakterystyką.

Jezioro Górne, panorama
fot. Elena Elisseeva/shutterstock.com

Powierzchnia wszystkich jezior na Ziemi jest ogromna - wynosi 2,7 mln km2 (8% ogólnej powierzchni lądu). Jeziora, w tym te największe rozmieszczone są we wszystkich strefach klimatycznych na obszarze całego globu. Poniżej prezentujemy opis siedmiu największych jezior na świecie.

 1. Morze Kaspijskie

  Nie wszyscy wiedzą, że Morze Kaspijskie jest w rzeczywistości słonym jeziorem - w dodatku największym na świecie. Jego powierzchnia jest imponująca - wynosi aż 371 800 km2, zaś maksymalna głębokość dochodzi do 1025 m. Ten potężny zbiornik wodny zlokalizowany jest w Azji i w północnej części w Europie, na obszarze: Rosji, Kazachstanu, Turkmenistanu, Iranu i Azerbejdżanu.

  Znamiennym jest fakt, iż Morze Kaspijskie jest tzw. jeziorem bezodpływowym - rzeki, w tym m.in. Wołga wpadają do zbiornika, ale z niego nie wypływają, zaś odpływ wody jest bilansowany przez parowanie. Ponadto jest jeziorem reliktowym, co oznacza że jest pozostałością większego zbiornika wodnego - w tym przypadku Oceanu Tetydy.

  Na Morzu Kaspijskim zlokalizowane są liczne wyspy (o powierzchni ok. 2000 km2), z czego największe to, należące do Kazachstanu Wyspy Focze.

  Morze Kaspijskie obfituje w bogactwa naturalne. Znajdujące się na dnie jeziora złoża ropy naftowej są od lat przedmiotem politycznych sporów i stanowią obiekt pożądania wielu państw.

  Warto również wspomnieć, że zlewisko jest siedliskiem jesiotrów, będących źródłem wysokogatunkowego kawioru.

 2. Jezioro Górne

  Drugim co do wielkości jeziorem jest, zlokalizowane na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Kanady, jezioro Górne. Jezioro o powierzchni wody 82 100 km2 i największej głębinie wynoszącej 406 m należy do kompleksu pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Na jeziorze znajduje się aż 1763 wysp, z czego 1273 wyspy leżą w Kanadzie. Wiele wysp jest objętych ochroną ze względu na ważne walory przyrodnicze.

 3. Jezioro Wiktorii

  Jezioro Wiktorii jest trzecim co do wielkości jeziorem świata. Położone na Wyżynie Wschodnioafrykańskiej w kotlinie pomiędzy Wielkim Rowem Zachodnim a Wielkim Rowem Wschodnim należy do tzw. Wielkich Jezior Afrykańskich. Jezioro znajduje się na obszarze Kenii, Ugandy i Tanzanii, w dorzeczu Nilu. Wpada do niego m.in. rzeka Kagera, wypływa zaś Nil Wiktorii. Jest jeziorem o pochodzeniu tektonicznym, największym zbiornikiem wodnym Afryki o ogromnej powierzchni wynoszącej 68 800 km2 i maksymalnej głębokości dochodzącej do 80 m. Jezioro Wiktorii jest siedliskiem wielu ryb endemicznych, a także niespotykanych nigdzie indziej gatunków ptaków.

 4. Jezioro Huron

  Jezioro Huron również należy do kompleksu pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Powierzchnia zbiornika wynosi 59 600 km2, z czego ponad 36 000 km2 znajduje się na terenie Kanady. Maksymalna głębina wynosi 229 m. Jezioro Huron wyróżnia się niezwykle rozbudowaną linią brzegową - najdłuższą ze wszystkich jezior świata, wynoszącą 6157 km. W kompleksie pięciu Wielkich Jezior zajmuje centralne położenie łącząc się z trzema innymi jeziorami - Michigan na krańcu północno - zachodnim (przez cieśninę Mackinac), na północy, rzeką St. Marys, łączy się z jeziorem Górnym, zaś od południa z jeziorem St.Clair.

  Jezioro Huron jest słodkowodnym zbiornikiem o największej liczbie wysp na świecie - ich liczba w zależności od źródła wynosi od 23 700 do 36 000, z czego największą - o powierzchni 2766 km2 jest wyspa Manitoulin.

  Położenie jeziora Huron - płaski teren, brak osłony od wiatru sprawia, że na jeziorze występują silne sztormy, w czasie których fale dochodzą do wysokości 9 m.

 5. Jezioro Michigan

  Jezioro Michigan jest największym jeziorem USA, leżącym wyłącznie na obszarze Stanów Zjednoczonych; trzecim co do wielkości zbiornikiem wodnym należącym do kompleksu pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Powierzchnia jeziora wynosi 57 800 km2, zaś maksymalna głębokość zbiornika to 281 m. Cechą wyróżniającą jezioro Michigan jest niewielki odpływ, co oznacza że czas opróżniania jeziora wyniósłby aż 99 lat. Nad brzegami jeziora zlokalizowane są ważne metropolie, w tym Chicago i Milwaukee, a także popularne ośrodki turystyczne.

 6. Jezioro Tanganika

  Tanganika, to kolejne jezioro zlokalizowane w Afryce Wschodniej, należące do tzw. Wielkich Jezior Afrykańskich. Leży na obszarze Zambii, Tanzanii, Burundi oraz Demokratycznej Republiki Konga na powierzchni 34 400 km2. Jest najdłuższym słodkowodnym jeziorem świata i najgłębszym afrykańskim - maksymalna głębokość wód wynosi aż 1435 m.

  Jezioro Tanganika jest królestwem dzikiej przyrody, siedliskim różnorodnej fauny - hipopotamów, krokodyli, wielu gatunków ptaków oraz ryb endemicznych i popularnych w akwarystyce.

 7. Jezioro Bajkał

  Jezioro Bajkał inaczej zwane "syberyjskim morzem" jest najstarszym i najgłębszym jeziorem na świecie, zasilanym aż przez 336 rzek. Położone jest na terytorium Rosji w obwodzie irkuckim i Republice Buriacji. Powierzchnia jeziora wynosi 31 500 km2, głębokość zlewiska dochodzi do 1642 m.

  Atrybutem jeziora jest krystaliczna, czysta woda i wysoka przeźroczystość - widoczność pod taflą wody dochodzi nawet do 40 m. Bajkał wraz z terenami przyległymi, ze względu na unikalne walory przyrodnicze, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tagi: jeziora

Data publikacji: 2015-11-21 | Liczba wyświetleń: 9037