Nicea stolica Lazurowego Wybrzeża

Jedną z najważniejszych atrakcji Nicei jest jej promenada - Promenade des Anglais (Promenada Anglików) z początku XIX wieku z ogrodem Jardin Albert I otoczona Zatoką Aniołów.

Nicea stolica Lazurowego Wybrzeża
fot. Aleksandar Todorovic/shutterstock.com

Nicea to miasto położone we Francji w regionie Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe, w departamencie Alpes-Maritimes. Ogromnym atutem tego miejsca jest oczywiście położenie, gdyż Nicea leży bezpośrednio nad Morzem Śródziemnym, na Lazurowym Wybrzeżu. Od wielu już lat słynie jako znany i chętnie odwiedzany ośrodek turystyczny, kąpielisko morskie, uzdrowisko, ośrodek sportu oraz rozrywki. Nicea to również ośrodek kulturalny, gdyż jest tutaj uniwersytet, liczne instytuty naukowo-badawcze oraz muzea.

Miasto posiada również wspaniałe zabytki, takie jak: ruiny rzymskich term z III wieku, ruiny rzymskiego amfiteatru, resztki zamku i romańskiej katedry, katedra Sainte-Réparate, kościół Saint-François-de-Paule, kościół Saint-Jacques, kościół Saint-Augustin, pałac senacki z XVII wieku oraz pałac Lascaris.

Jedną z najważniejszych atrakcji Nicei jest jej promenada - Promenade des Anglais (Promenada Anglików) z początku XIX wieku z ogrodem Jardin Albert I otoczona Zatoką Aniołów. To wspaniałe i piękne miejsce przyciąga rzesze turystów z całego świata. Poza tym Nicea uważana jest za stolicę Lazurowego Wybrzeża, dlatego też jest miejscem niezwykle gwarnym i obleganym.

Poza tym dużym walorem tego miejsca, jest jego klimat, który gwarantuje 320 dni skąpanych w słońcu. Natomiast lazurowe i ciepłe wody Morza Śródziemnego dopełniają panującej tu idylli. Innym atutem Nicei jest bliskość do takich wspaniałych miejsc jak Cannes, Monako czy Saint-Tropez. W mieście tym zakochało się wielu literatów i artystów, takich jak: Graham Green, Henri Matisse czy Witold Gombrowicz.

Jednym z interesujących wydarzeń jest Le Grand Carnaval de Nice, obchodzony na ogół w drugiej połowie lutego. Przypomina on karnawał organizowany w Rio de Janeiro. Ulicami Nicei i główną promenadą przejeżdżają pięknie udekorowane i przyozdobione platformy.

Tagi: Nicea Prowansja Wybrzeże Lazurowe Promenada Anglików

Data publikacji: 2019-06-09 | Liczba wyświetleń: 1427