Niedoceniane Węgry

Prawdziwy koneser europejskiej turystyki doceni kraje mniejsze terytorialnie ale ciekawe turystycznie, takie jak Węgry.

Niedoceniane Węgry
fot. pixabay.com

Kraj Madziarów w oczach wielu polskich turystów wypada bladziej od krajów Europy Zachodniej lub Południowej na przykład Hiszpania, Francja, Grecja, Włochy czy Chorwacja. Nic bardziej mylnego. Prawdziwy koneser europejskiej turystyki doceni również kraje mniejsze terytorialnie w tym przypadku Polaków przysłowiowego "bratanka" czyli Węgier. Kraj ten leży stosunkowo blisko od granic Polski, najmniejszą odległość między Polską a Węgrami można zaobserwować zaczynając od polskich Bieszczad kończąc na terenach węgierskich miasta Miszkolc. Kraje dzieli jedynie wąskie pasmo Słowacji. Dla mieszkańców krańców wschodnich posiadających własny funkcjonujący środek lokomocji dojazd na Węgry nie będzie zatem stanowić większego problemu. Biorąc pod uwagę zachodnią część naszego kraju dojazd na Węgry zapewni nam sieć dobrych autostrad czeskich, które szybko i wygodnie poprowadzą nas na Słowację aby w końcu po kilkugodzinnej podróży wjechać do celu naszej turystycznej wyprawy czyli Węgry. Kraj nie posiada dostępu do morza jednakże można śmiało powiedzieć, że posiada coś innego ale równie oryginalnego a mianowicie "własne morze" o nazwie Balaton czule nazywanym przez miejscowych "Balcsi" (czyt. Bolczi). Balaton jest jeziorem bardzo specyficznym, przez całe jezioro przepływają charakterystyczne prądy ciepłe i zimne, które wymieniają się dosłownie co kilka metrów. Co ciekawe te charakterystyczne prądy wodne nie występują w głębi jeziora lecz tuż po wejściu do wody. Podobieństwo między Balatonem a Morzem Bałtyckim tworzy stosunkowo płytka woda, jednakże trzeba podkreślić że Bałtyk jest bardziej słony niż Balaton (fakt jest uwarunkowany geograficznie z jednej strony mamy do czynienia z morzem z drugiej z jeziorem). Balaton jest miejscem typowo turystycznym, gdzie na dobrym poziomie stoi lobby rozrywkowe (kluby, dyskoteki), noclegowe (liczne pensjonaty, hotele, pola namiotowe, prywatne kwatery) gastronomiczne (restauracje, kawiarnie, smażalnie ryb).

Kolejnym a raczej głównym celem odwiedzin turystów jest stolica Węgier Budapeszt. Miasto liczy około 1,7 miliona mieszkańców, podzielone jest na 2 części północna część miasta to Buda południowa natomiast Peszt, miasto podzielone jest Dunajem, jedną z największych rzek Europy. Cechą charakterystyczną miasta są mosty które co kilkaset metrów łączą północną i południową część miasta. Najsłynniejszym jest Most Łańcuchowy (Szechenyi Lanchid). Pozostałe godne uwagi mosty to Most Elżbiety (Erzsebet hid), Most Wolności (Szabadsag hid). Zwiedzając Budapeszt warto przepłynąć Dunaj statkiem, widoki są niesamowite a cena względnie niska (ok. 20 zł za rundę wokół 4-5 głównych mostów, czas: ok. 1 godz.). Płynąc rzeką wyłania się panorama pięknego zabytkowego Parlamentu Węgierskiego. Organizm ludzki po pewnym kontakcie w jakiejkolwiek postaci z wodą z reguły reaguje głodem. Dlatego też grzechem byłoby nie spróbowanie węgierskiej kuchni. Placek węgierski zna każdy. Inne specjały godne polecenia to madziarska zupa gulaszowa, tradycyjne węgierskie leczo, ziemniaki po węgiersku, i przede wszystkim pikantna węgierska papryka przyrządzana w każdej postaci. Specjalnością węgierskiego alkoholu to miejscowa Palinka. Alkohol ten jest o tyle oryginalny iż nie wymaga w przeciwieństwie do polskiej czystej wódki dużej ilości zapitki mimo że jest alkoholem równie mocnym (to wynik obserwacji własnych). Najpopularniejsze odmiany to Palinka Brzoskwiniowa (Barack Palinka) i Palinka Gruszkowa (Körte Palinka).

Przemieszczając się dalej na terenie Węgier w kierunku południa trafiamy do pięknego, starowęgierskiego, piątego co do wielkości na Węgrzech miasta Pecz. Jest to miasto typowo zabytkowe, w którym można zaobserwować zabytki architektury tureckiej (meczety w Pecz za ich ówczesnego panowania w Polowie XVI wieku). Godne zainteresowania są monumentalna katedra z czterema wieżami, teatr narodowy, pierwsza węgierska biblioteka publiczna z XVII wieku, wieża telewizyjna postawiona na początku lat 70-tych XX wieku. Ulice Pecz-u tworzą niepowtarzalny klimat poprzez swoją oryginalną wąską budowę i obecność zabytkowych budowli które niemal przylegają do siebie (odległość między budynkami 3-5 metrów). Najbardziej znaną ulicą i jednocześnie deptakiem miejskim miasta Pecz jest ulica Szechenyi’ego (Szechenyi utca) wzdłuż której leżą liczne restauracje, kawiarnie oraz puby. Miasto dysponuje dobrą infrastrukturą, co 10 minut kursuje autobus który zabierze nas w nawet najodleglejsze miejsce w mieście. Położenie geograficzne miasta w Europie jest bardzo dobra bazą wypadową do krajów bałkańskich. Względnie blisko leżą takie miasta jak Belgrad, Ljubljana lub Zagrzeb.

Tagi: Budapeszt Węgry Balaton Pecz

Data publikacji: 2007-08-30 | Liczba wyświetleń: 7600