Nieznana Islandia

Najciekawsze i najbardziej znane dla turystów są północne i zachodnie wybrzeża wyspy, które zachwycają swoją nieregularnością zatok oraz fiordów.

Godafoss - islandzki wodospad, na północy wyspy niedaleko od jeziora Myvatn
fot. Filip Fuxa/shutterstock.com

Kraj islandzki jest państwem zajmującym terytorium wyspy Islandia na Oceanie Atlantyckim. Jest to wyspa o wielkości 103 tys. km kwadratowych. Na tak niewielkiej przestrzeni znaleźć można moc atrakcji, które od wielu lat cenią odwiedzający ten kraj turyści.

Powierzchnia Islandii to w większości płaskowyż o wysokości 700-1000 m n.p.m. Wyższe szczyty pokryte są lodowymi czaszami. Najciekawsze i najbardziej znane dla turystów są północne i zachodnie wybrzeża wyspy, które zachwycają swoją nieregularnością zatok oraz fiordów. Islandia jest też krajem aktywnym sejsmicznie. Znajdują się tu aktywne wulkany, których działalność związana jest z często występującymi trzęsieniami ziemi oraz występowaniem gejzerów. Klimat wyspy islandzkiej nie jest typowo urlopowy. Położenie geograficzne Islandii sprawia, że jej mieszkańcy oraz przybysze z innych stron świata, muszą zmagać się klimatem subpolarnym morskim. Na terenach południowo-wschodnich kraju panuje klimat dużo łagodniejszy, wewnątrz wyspy natomiast klimat jest surowszy. W związku z niezbyt korzystnym dla rozwoju roślinności klimatem, na Islandii znajduje się tylko ubogą roślinność. Najwięcej można tu odnaleźć tundry, w klimacie cieplejszym więcej jest lasów pół-krzewiastych.

Ostry klimat oraz dzikość natury jaka ogarnia wyspę islandzką sprawiła, iż ludność zamieszkuje tylko tereny przyoceaniczne. Największą miejscowością Islandii jest stolica państwa Rejkiawik. Miasto Rejkiawik leży nad Oceanem Atlantyckim. Zostało wybudowane na miejscu starej osady założonej już około 874 roku. Prawa miejskie Rejkiawik uzyskał jednak dopiero w osiemnastym wieku. Ciekawostką jest fakt, iż w niedalekiej odległości od miasta znajdują się liczne gejzery, które wyrzucają w powietrze fontanny pary i wody. To właśnie, stale występujące zjawisko spowodowało nazwanie miasta w taki sposób. Rejkiawik w dosłownym tłumaczeniu na język polski oznacza bowiem "zadymiona zatoka". Unosząca się nad budynkami miasta chmura pary wodnej stanowi już charakterystyczny element pejzażu islandzkiej stolicy.

Islandia jest krajem niezmiernie ciekawym dla turystów z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze można tutaj z bliska zobaczyć cuda przyrody jakich Polacy często nie mieli okazji ujrzeć. Po drugie islandzkie miasta są bardzo ciekawe pod względem architektonicznym. Architektura dominująca na wyspie islandzkiej bardzo odbiega od wyglądu, znanych nam dobrze, miast europejskich. W Rejkiawiku warto zwiedzić osiemnastowieczną katedrę, liczne gmachy rządowe oraz administracji publicznej, pochodzące głównie z XIX wieku oraz ciekawe muzea.

Tagi: wulkany Islandia fiordy Rejkiawik

Data publikacji: 2017-12-03 | Liczba wyświetleń: 1332