Nowa Zelandia - niewielki kraj, niewielka wyspa

Nowa Zelandia to niewielki kraj, zamieszkuje go czterokrotnie mniej obywateli niżeli Polskę.

Jeziora po drodze do Milford Sound, Nowa Zelandia
fot. Christopher Meder/shutterstock.com

Nowa Zelandia to niewielkie państwo zajmujące dwie wyspy (oraz kilka mniejszych) na południowej części Oceanu Spokojnego. Wydaje się, że tak naprawdę rozsławiona została przez filmy pokroju Władcy Pierścieni, czy King Konga, bowiem właśnie z tego kraju pochodzi ich reżyser – Peter Jackson. Duża liczba krajobrazów, które podziwiać możemy w tychże filmach, to miejsca, które znajdują się właśnie na terenach Nowej Zelandii.

Jest to kraj niewielki, zamieszkuje go czterokrotnie mniej obywateli niżeli Polskę (aktualnie nieco ponad cztery miliony obywateli). Nazwa kraju, które w oryginale brzmi Aotearoa i pochodzi z języka maoryskiego, oznacza Kraj Długiej Białej Chmury. Maorysi to rdzenna ludność tego kraju, są potomkami Polinezyjczyków pochodzących z wysp leżących na Pacyfiku. Obecnie ludność Nowej Zelandii składa się w większości z europejczyków, aczkolwiek znalazło się w nim również miejsce dla Maorysów.

Kraj ten to monarchia konstytucyjna podległa w pewnym stopniu królowej Wielkiej Brytanii. Dwie największe wyspy rozdziela Cieśnina Cooka, ich tereny są pod względem geologicznym i geograficznym bardzo zróżnicowane. Na terenie Nowej Zelandii spotkamy zarówno łańcuchy górskie, jak i gorące źródła, gejzery czy stożki wulkaniczne. Cechą charakterystyczną dla tych terenów jest unikalna flora i fauna – nie jest ona co prawda zbyt złożona, ale trudno się dziwić – obszar jest raczej niewielki. Znajdziemy tam między innymi gatunki takich drzew jak sosna kauri, czy buk południowy, natomiast zwierzęta najczęściej występujące na tych terenach to nietoperze oraz ptaki nielotne i papugi.

Średnie temperatury dla tego obszaru to około 16oC wiosną i 8oC w lecie. Mimo to warto wybrać się choćby do stolicy tego kraju – Wellington, czy też tylko po to by podziwiać piękne, majestatyczne krajobrazy.

Tagi: wyspy Nowa Zelandia Maorysi Cieśnina Cooka łańcuchy górskie gorące źródła gejzery stożki wulkaniczne sosna kauri buk południowy nietoperze ptaki nielotne papugi Wellington

Data publikacji: 2008-05-13 | Liczba wyświetleń: 7574