Ogród Botaniczny w Krakowie

Zabytki krakowskiej przyrody w Ogrodzie Botanicznym.

Zwiedzając pełen zabytków Kraków warto wstąpić również do miejsca, które nie tylko zapozna nas z historią, ale także z przybliży do małopolskiej przyrody. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego jest najstarszą tego typu placówką w Polsce. Założono go w 1783 roku, dla celów edukacyjnych, szczególnie studentów kierunków przyrodniczych i medycznych uczelni. Od tamtego czasu studenci zajmują się odpowiednim przygotowaniem Ogrodu do udostępnienia go dla zwiedzania przez turystów.

Krakowski Ogród Botaniczny został utworzony na terenie dawnego ogrodu rodziny Czartoryskich, który wcześniej został zakupiony przez zakon jezuitów. Ogród o powierzchni 2,4 hektara został przekazany Komisji Edukacji Narodowej, która postanowiła wykorzystać go do celów naukowych. Od tamtego czasu park był kilkukrotnie powiększany i obecnie obejmuje powierzchnię aż 9,6 hektara ziemi. Istotnym wyróżnieniem Ogrodu Botanicznego było wpisanie go do rejestru zabytków. Nastąpiło to w 1976 roku. Krakowski Ogród Botaniczny uznany został za wyjątkowo cenny obiekt przyrodniczy, pomnik historii nauki oraz sztuki ogrodniczej i kultury.

Podczas wieloletniej działalności Ogród Botaniczny był systematycznie rozwijany, zarówno pod względem powierzchniowym, zgromadzonych w nim eksponatów przyrodniczych, jak i w kwestii działalności kulturalnej. 26 maja 1983 roku podczas uroczystości 200-lecia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego otwarta została stała ekspozycja przygotowana przez Alicję Zemanem i Jerzego Świecimskiego. W tym samym roku została utworzona również Sekcja Historii Botaniki Polskiego Towarzystwa Botanicznego, która do dnia dzisiejszego współpracuje z Muzeum Ogrodu Botanicznego.

Parkowa część Ogrodu Botanicznego nazywana jest Arboretum. Zajmuje ona największą część powierzchni całego parku. Jest ona skomponowana po części jako park krajobrazowy, reszta natomiast podzielona jest na grupy tematyczne roślin. Najcenniejszą grupę roślin stanowią drzewa. Grupa ta obejmuje około 1000 różnych gatunków i odmian. Najciekawszymi z nich są grupy klonów i dębów. Bez wątpienia króluje wśród nich ponad 200-letni "Dąb Jagielloński", pamiętający czasy założenia Ogrodu.

Tagi: Kraków Krakowski Ogród Botaniczny

Data publikacji: 2009-05-09 | Liczba wyświetleń: 3508