Ogród Botaniczny we Wrocławiu

Ogród Botaniczny we Wrocławiu - bogactwo flory świata w jednym ogrodzie.

Jednym z najciekawszych turystycznie miejsc we Wrocławiu jest bez wątpienia Ogród Botaniczny. Miejsce to kusi wyjątkowym wyglądem i rozmaitością pojawiających się tam gatunków roślin. Ogród stanowi nie lada gratkę, nie tylko dla miłośników botaniki, ale również dla osób chętnie spędzających czas na świeżym powietrzu, w pięknym naturalnym otoczeniu. Bez wątpienia Wrocławski Ogród Botaniczny będzie wyjątkową atrakcją dla najmłodszych turystów, którzy chętnie skorzystają z dodatkowych atrakcji oferowanych przez Ogród.

Wrocławski Ogród Botaniczny liczy sobie tyle samo lat co Uniwersytet Wrocławski, przy którym został utworzony. Działa więc od 1811 roku. Ogród zajmuje po części teren, znanego dobrze turystom odwiedzającym Wrocław, Ostrowa Tumskiego, a częściowo w miejscu dawnych, zburzonych na rozkaz Napoleona fortyfikacji miejskich i zasypanej odnogi Odry. Obecnie plac ten ograniczony jest ulicami Kanonią, Hlonda, Wyszyńskiego, Sienkiewicza oraz Świętokrzyską. Dzięki umiejscowieniu ogrodu na terenie, na którym dawniej przepływała północna odnoga rzeki Odry, park urozmaicony został ciekawie wykorzystanymi stawami.

Ponieważ Ogród ściśle związany jest z Uniwersytetem Wrocławskim, jego wygląd zależy od prac wykonywanych przez studentów uczelni. Duży wkład w ostateczny wygląd Ogrodu mają studenci i pracownicy kierunku architektury krajobrazu. Zajmują się oni działem roślin dekoracyjnych. Kolekcje tego działu obejmują aż 11500 różnych gatunków i odmian roślin. Są one dokładnie opisane poprzez szereg tabliczek informacyjnych, pozwalających turystom zapoznanie się z różnorodnością gatunkową występującą w ogrodzie. Szczególnie bogate są kolekcje roślin wodnych i błotnistych, wrzosowych, sukulentów, a także kolekcja Hedera, zawierająca ponad 150 taksonów bluszczy.

W centralnej części ogrodu znajduje się dział systematyki roślin. Można to zapoznać się z działem roślin górskich i skalnych, drzew i krzewów strefy umiarkowanej Europy, Azji i Ameryki. Dział dydaktyczny składa się z kwater przedstawiających różnorodne zagadnienia morfologiczne, ekologiczne oraz fizjologiczne dotyczące gatunków i odmian znajdujących się w parku. Ogród Botaniczny posiada także kolekcję roślin tropikalnych i subtropikalnych.

Tagi: Wrocław ogród botaniczny

Data publikacji: 2009-05-05 | Liczba wyświetleń: 2720