Ogrody botaniczne w Polsce

Głównym celem istnienia ogrodów botanicznych jest pokazanie turystom bardzo rzadkich okazów roślin.

Ogród botaniczny
fot. Dariush M/shutterstock.com

W naszym kraju zlokalizowane są obecnie ponad 30 ogrodów botanicznych. Ich celem jest pokazanie turystom bardzo rzadkich okazów roślin, które z reguły nie występują w kraju, gdzie znajduje się taki ogród. Jednakże możemy się spotkać także z okazami występującymi w naszym kraju, w niektórych regionach. Miejsca takie cieszą się szczególną popularnością wśród studentów medycyny, chcących powiększyć swoją wiedzę na temat roślin.

Ogród Botaniczny UW w Warszawie jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców stolicy oraz studentów. Ci drudzy przybywają tutaj z wiadomego względu – ogród przynależy do Uniwersytetu Warszawskiego. Utworzony został w 1818 roku przez polaka Michała Szuberta oraz Jakuba Fryderyka Hoffmana mającego w pewnym stopniu polskie pochodzenie. Michał Szubert był także pierwszym dyrektorem tego obiektu – stanowił ten urząd do 1846 roku. Pierwszy spis odbył się prawdopodobnie w 1824 roku i już wtedy znajdowało się tutaj ponad 10 tysięcy gatunków roślin. Rozwój zatrzymany został nieco przez powstanie Listopadowe, to właśnie z tego powodu został zamknięty też Uniwersytet Warszawski. Ale najbardziej krzywdzące dla ogrodu było zmniejszenie jego powierzchni i przejęcie kontroli przez władze carskie.

Ogród Botaniczny we Wrocławiu podobnie jak ma to miejsce w przypadku Ogrodu Botanicznego UW w Warszawie również należy do uniwersytetu. Jednak w tym wypadku jest to Uniwersytet Wrocławski. Ogród jest starszy od swojego odpowiednika w stolicy, gdyż został otwarty w 1811 roku na obszarze Ostrowa Tumskiego, w miejscu gdzie znajdowały się fortyfikacje. Założycielami byli Niemcy, dla których w większości wykonywanie zawodu wiązało się z roślinnością. Niestety końcówka II Wojny Światowej dla Wrocławia była bardzo ciężka i zniszczenia nie ominęły również ogrodu – 50% drzewostanu zostało zniszczone przez Armię Czerwoną. W latach 50 w czasie czyszczenia ogrodowego stawu na jego dnie znaleziono arsenał pochodzący z II Wojny Światowej. Na obszarze ogrodu możemy obejrzeć ponad 7 tysięcy gatunków roślin, a wliczając w to ich różnorodne odmiany to liczba wzrasta do ponad 11 tysięcy co robi wrażenie.

Łódzki Ogród Botaniczny jako jeden z niewielu w naszym kraju może się pochwalić dodatkowym budynkiem w postaci palmiarni. Należy do jednego z najmłodszych tego typu obiektów w naszym kraju z uwagi na to iż został otworzony dopiero 20 lipca 1973 roku. Zlokalizowany został na Polesiu przy ulicy Krzemienickiej 36/38. Ogród może się pochwalić liczbą roślinności na poziomie ponad 3,5 tysiąca. Rośliny podzielone są na dziewięć działów tematycznych: alpinarium, flora polska, rośliny ozdobne, ogród japoński, systematyka roślin zielonych, rośliny lecznicze i przemysłowe, arboretum, biologia roślin oraz dział zieleni parkowej.

Ogród Botaniczny w Zielonej Górze to bez wątpienia jeden z najmłodszych i najnowocześniejszych ogrodów w Polsce. Jeszcze w 2007 roku był tutaj plac budowy, a rok później można już było oglądać wiele gatunków różnorakich roślin. Dzisiejszy obiekt powstał w miejscu starego, który istniał już od 1925 roku. Jednak obiekt ten jest znacznie mniejszy od znajdującego się tutaj jeszcze przed II Wojną Światową. Miejsca stanowiące kiedyś teren ogrodu, a teraz nie zajęte przez odbudowany obiekt zostały zajęte przez szkołę. Polecamy odwiedzić alpinarium, gdzie zobaczyć możemy skały i rośliny występujące w Karkonoszach. Dzięki licznym mostkom przedostaniemy się przez sztucznie utworzone rowy.

Tagi: Wrocław ogród botaniczny Warszawa Łódź Zielona Góra alpinarium ogród japoński arboretum

Data publikacji: 2008-12-05 | Liczba wyświetleń: 6624